Гръцкият премиер Алексис Ципрас е изразил готовност да приеме реформите на кредиторите, но поставя някои условия, пише „Файненшъл таймс”.
В писмо до кредиторите, с което изданието разполага, се казва, че Ципрас е готов да приеме повечето условия, които бяха на масата на преговорите, преди те да се провалят и да бъден свикан референдумът в Гърция.
Новото писмено предложение, чието съществуване беше потвърдено от няколко източници в Брюксел, ще бъде обсъдено на телеконференция на финансовите министри от еврозоната по-късно днес, предаде Франс прес.
Гръцкото правителство потвърди, че е изпратило на кредиторите "ново предложение, включващо серия изменения" спрямо тяхното, придружено от писмо на премиера Алексис Ципрас, адресирано снощи до ЕС, ЕЦБ и МВФ.
"Новото предложение на гръцкото правителство съдържа искане за ново споразумение, което урежда въпросите за финансирането на страната чрез Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ), за да се осигури поносим дълг, като се постави акцент върху перспективата за растеж", обясни правителственият източник.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле обаче заяви, че писмото е твърде закъсняло, не е внесло особена яснота и не е база за сериозни преговори.
Преговорите за нова програма би трябвало да започнат отначало при различни условия, заяви той на пресконференция в Берлин, цитиран от Ройтерс.
Все още искаме да постигнем споразумение и да помогнем на Гърция, вратата за преговори по нова програма остава отворена, заяви зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис. Той поясни, че сега държавите от еврозоната трябва да преценят дали да водят преговори по нова спасителна програма. Домбровскис посъветва еврозоната да не прави нищо, преди да бъде изяснено решението дали ще има нова програма.
Финансовата обстановка в Гърция днес е много по-лоша отпреди седмица. Това е по-сложна основа за началото на преговори по нова програма, коментира Домбровксис. По неговите думи щетите сега са много по-големи и изискват много повече усилия за възстановяване на равновесието.
За да има споразумение с Атина, необходима е добра воля от преговарящите страни. Необходима е стратегия за завръщането на Гърция на пътя на икономическия растеж и финансовата стабилност. Необходима е силна ангажираност на гръцките власти, заяви зам.-председателят.
ЕК вложи много енергия и усилия в преговорите по изтеклата програма, прояви много гъвкавост към гръцките власти. Засега не можем да започнем преговори по нова програма, защото нямаме нейния проект. Удължаването на досегашната програма бе невъзможно, защото оставаше твърде кратко време, поясни Домбровскис по повод приключилите без резултат снощи преговори в еврогрупата, около два часа преди изтичането на крайния срок на действалата спасителна програма.
В постоянен контакт съм с Гърция и другите правителства, обяви председателят на Европейската комисия Жан Клод Юнкер.
Гръцкото издание "Катимерини" съобщи в профила си в Туитър, че се очаква скоро премиерът да направи телевизионно обръщение.
Днес предстоят нови преговори за съдбата на южната ни съседка в еврозоната, след като вчера изтече крайният срок за намиране на решение. В конферентен разговор финансовите министри от Еврогрупата отхвърлиха последното предложение на Атина за нова двегодишна спасителна програма.
Европа отказва да дава повече пари на Атина, докато не получи гаранции за оздравителни реформи и свиване на раздутите държавни разходи.
Гърция не се разплати към Международния валутен фонд, което е прецедент в историята на развитите икономики.
Гърция изпадна в просрочие точно в 1 ч. след полунощ българско време. Събитието беше напълно очаквано за световната общественост и инвеститорите и за момента не води до сривове на борсите. Стабилна остава и цената на еврото на международните пазари.