„Делта“ вариантът на коронавируса убедително настъпва в Европа и вече се чуха първите предупреждения, че светът навлиза в нова четвърта вълна на COVID-19.

„Светът е в ранен стадий на поредната вълна от инфекции и смърт от COVID-19“, предупреди генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус.

Мрачната прогноза идва на фона на наличните научни данни, според които ваксините не са толкова ефективни срещу индийска или "Делта" варианта на коронавируса.

„Пандемията е изпитание и светът се проваля. 19 месеца от началото на пандемията и седем месеца от одобряването на първите ваксини, сега сме в ранните етапи на поредна вълна от инфекции и смъртни случаи“, казва Гебрейесус.

Той разкритикува и ваксинационните стратегии по света, както и ниското покритие на имунизацията.

Снимка: Getty Images

Какво се случва в Европа?

Старият континент е на прага на нова силна вълна от COVID-19.

През последното денонощие Франция е регистрирала 18 000 нови инфекции, което е увеличение със 150% на седмична база. Здравният министър на страната Оливие Веран заяви, че подобно увеличение не е наблюдавано до момента с нито един от предишните варианти на вируса.

Правителството на Франция вече говори за „четвърта вълна“ на коронавируса в страната, а носенето на маски навън се завръща в редица туристически зони, където епидемията се разпалва отново.

В страната важат също т.нар. санитарни пропуски, които стават задължителни за посещение на всички културни обект и увеселителни заведения във Франция.

Снимка: Getty Images

В Испания 80% от новите случаи на коронавирус са регистрирани сред неваксинираното население. Едва 5,5% от новите случаи са сред напълно имунизирани, а 11,4% от новите случаи са сред частично ваксинирани.

Броят на заразените в Испания расте от края на миналия месец. Досега в страната с население 46,9 млн. души са регистрирани 4,2 млн. заразени и 81 148 смъртни случая.

В Германия броят на новозаразените за последното денонощие се е увеличил с 2203 души. Общият брой е 3 748 613 заразени то началото на пандемията. Починалите са 91 416.

Във Великобритания се надига вълна на критики към правителството, което – въпреки нарастващия брой случаи на COVID-19 все пак отмени повечето рестрикции. Въпреки това огромен брой от младите хора нямат имунитет.

Снимка: Getty Images

С какво Делта вариантът се различава и работят ли ваксините?

Индийският вариант на коронавируса е в пъти по-заразен от първоначалния вариант на COVID-19. Причината за това е огромният вирусен товар, който заразените носят в горните си дихателни пътища.

Ново проучване в Съединените щати е установило, че вирусният товар е 1260 пъти по-висок при заразените с Делта, отколкото при случаи от началото на пандемията. За целта са тествани 62 души с вариант Делта и 63 от началото на пандемията.

„Този вирус не е същия като миналогодишния“, коментира д-р Катрин Онийл, специалист по инфекциозни болести от Луизиана, пред Си Ен Ен.

Друго специфично е, че "Делта" поразява все по-млади хора по-тежко – именно групата, която масово не е ваксинирана в световен мащаб.

Настоящите ваксини дават защита от по-тежко заболяване, но не ни предпазват от самото разболяване с "Делта".

Ваксината на „Пфайзер“ и „Бионтех“ е около 88% ефективна срещу симптоматичните случаи на COVID-19, при заразяване с Делта, но само ако са поставени и двете дози ваксина.

Според проучване ваксината на „Модерна“ също е с намалена ефективност до 72%. Данни за покритието на ваксината при една или две дози все още няма.

За ваксината на „АстраЗенека“ се наблюдава същата закономерност – при една доза тя предпазва на 33%, докато при две защитата е по-висока.

Препаратът на „Янсен“ също не е достатъчно силен, за да предотврати инфекция с "Делта".

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement