„Около една трета от всички дървесни видове са застрашени от изчезване. Темпът, с който изчезват, е два пъти по-голям от този на бозайници, птици, земноводни и влечуги, взети заедно“.

Това заяви в специално интервю за bTV Емили Бич от Международната организация за опазване на ботаническите градини, която представлява ботаническите градини в повече от 100 страни по света.

Името ѝ на английски звучи като думата бук (beech) , което според нея е предопределило работата ѝ като „адвокат на дърветата“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Емили работи по проект, който цели да установи кои от дървесните видове в света са застрашени от изчезване.

Ето какво още сподели пред Виктория Петрова:

Колко дървесни вида наблюдавате в момента и колко от тях са в риск?

Оценяваме статуса на всички дървета в света. А те са около 57 000 различни вида дървета и ние разглеждаме всеки един от тях, за да установим кои от тях са застрашени от изчезване. И сега знаем, че над 16 500, което е около една трета от видовете, са застрашени от изчезване и могат да бъдат загубени завинаги.

Емили Бич от Международната организация за опазване на ботаническите градини

Каква най-често е причината за изчезването на някои дървесни видове?

Най-честите причини, поради които дърветата са застрашени, са свързани с промяната при използването на земята, което може да се дължи на увеличаване на земеделието или разширяване на градовете, както и с горските пожари, вредители и болести, дърводобив. Да, има много заплахи, които засягат дървесните видове.

Коя част от света можем да кажем, че е най-опасното място за дърветата в момента?

Бих казала, че целият свят има проблеми с опазването на дърветата. И така, има 192 държави, в които има застрашени дървесни видове. Така че това е глобален проблем. Има места, където разнообразието е много голямо и заплахата е много голяма, като например Мадагаскар. Но това е нещо, което се случва в световен мащаб.

А каква е ситуацията в Европа?

В Европа има около 454 дървесни вида и от тях около 160 са застрашени от изчезване. Това се дължи най-вече на вредители и болести.

Но също така и на промяна в земеползването и промени в управлението. В миналото горите са били много интензивно управлявани като част от традиционния начин на живот, което вече не се случва. Така че това е довело до застрашаване на някои дървесни видове.

Снимка: Емили Бич / Личен архив

В сравнение с животните и растенията, например, какъв процент от дърветата са в риск?

Една трета от дърветата са застрашени, а това са около 16 500 вида. Това е повече от два пъти броя на застрашените бозайници, птици, земноводни и влечуги, взети заедно. Така че това е огромен брой в сравнение с други групи.

Имате ли данни за България?

Да, в България има 117 местни дървесни вида. И има един вид, който се среща само в България, който е вид дъб. Има и два застрашени вида, които са конският кестен и един вид върба. Мисля, че наличието на информацията, която събираме чрез глобалната оценка на дърветата, е наистина чудесна отправна точка за последващо планиране на действията.

Така че сега знаем кои дървета са застрашени от изчезване, къде и защо, и можем да започнем да прилагаме мерки, за да сме сигурни, че тези видове няма да изчезнат. По целия свят се извършва много невероятна работа по опазването на отделните дървесни видове и как да ги защитим, отгледаме и засадим, и да ги предпазим от изчезване.

Какво би могло да се направи?

Но мисля, че по отношение на това какво могат да направят хората, мисля, че засаждането на местни дървесни видове е наистина важно нещо, което трябва да се направи.

Снимка: Емили Бич / Личен архив

А ако нищо не се промени, как според вас би изглеждала Земята след 10 или 20 години?

Мисля, че загубата на отделни дървесни видове ще бъде истинска загуба за биоразнообразието. Животните разчитат на дърветата като местообитание и ако загубим тези отделни видове, губим връзките не само между растителния свят, но и между гъбите, насекомите, птиците, бозайниците. Така че да, наистина е важно да се запази възможно най-голямо разнообразие.

Откъде идва любовта ви към дърветата?

Мисля, че аз винаги съм обичала дърветата и много държа да се уверя, че нито един вид не е изгубен, защото мисля, че дърветата се нуждаят от защитник – те не могат да говорят сами за себе си. Така че мисля, че растенията не са най-привлекателното нещо за изучаване от хората. Знам, че когато хората отиват в университета да учат биология, повечето искат да работят с животни.

Мисля, че дърветата се нуждаят от защитници и да, наистина ми е приятно да работя с ботаници от цял свят – да изучаваме дърветата, а след това да се уверим, че няма да изчезнат.

Снимка: Емили Бич / Личен архив

А имате ли си любимо дърво?

Не мога да избера едно. Но името ми също е име на дърво – бук, така че винаги ще се придържам към това.

Коя е Емили Бич?

Ръководител на отдел в Международната организация за опазване на ботаническите градини (Botanic Gardens Conservation International - BGCI). Емили работи по проект, който цели да установи кои от видовете дървета в света са застрашени от изчезване.

През последните 10 години BGCI работи по Глобалната оценка на дърветата – оценява се състоянието на всички видове дървета в света и тези, които са в риск се включват в Червения списък на IUCN. Поне една трета от видовете дървета са застрашени от изчезване. В Червения списък на IUCN има два пъти повече застрашени видове дървета, отколкото всички застрашени видове птици, бозайници, влечуги и земноводни взети заедно.

Следете всички най-важни теми, като последвате btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK