Учени от Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) започват проучване на микросвета в реките на Европа.

Година след като изследва крайбрежието на Стария континент, EMBL избра България, за да разкрие подробности за втората част от пилотния си проект. Страната ни е най-новият член на организацията.

Проектът включва над 7000 проби от над 2000 различни места по крайбрежието на Европа.

През изминалите две години крайбрежието на Стария континент е щателно изследвано на ниво ДНК и молекули – и водата, и почвата, и микросветът, в който живеем.

„Молекулярната биология буквално е излязла от лабораторията. Вече виждаме интересни данни, които излязоха – нови видове, неизвестни досега или такива, които не са били откривани в Европа“, казва Николаус Лайш, един от изследователите в морската експедиция.

Тепърва, заедно с колегите си от 90 института, изследователят ще анализира събраните проби

„Открихме стотици нови видове бактерии, но и гъбички, които могат да ни помогнат да се справим с проблема - антибиотичната резистентност. За мен специално цялата експедиция беше пълна с малки чудеса. Да видиш цялото това разнообразие е истински вдъхновяващо“, коментира още Лайш.

И България може да се включи при изследването на екосистемите в реките на Европа.

„Това е информация, която е важна за всички нас от социално до икономическо ниво, защото ние можем да разберем в подробности какво влияе върху нови патогени, върху антимикробната резистентност какво влияе на климата около нас и какво е влиянието което оказваме ние върху всичко това“, уточнява Пламена Маркова от Европейска молекулярна биологична лаборатория.

Реките на Европа – от молекули до екосистеми, се очаква да започне догодина.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK