Истанбул, един от най-големите градове в света, продължава да се разраства с всяка година. Това разширяване поставя огромен натиск върху водните му ресурси, а въпросът „Какво ще стане, ако градът остане без вода?“ става все по-актуален.

В района на Шиле, който отдавна е част от Истанбул, природолюбителката Джоди Харбърт си спомня за една мишеловка, която редовно кацала върху блатата край реката.

Но с времето, когато местната управа започнала да облицова реката с бетон, птицата изчезнала, оставяйки след себе си зловещо предзнаменование.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Това място трябва да бъде като гъба, за да задържа водата. Ако искаме да избегнем сушите, водата трябва да остане в почвата, а това е невъзможно, когато реките са затворени в бетонни корита“, казва Харбърт.

Заплахата от безводие

През януари 2021 г. тревожни заглавия обиколиха медиите: Истанбул може да остане без вода до 45 дни. Резервоарите бяха достигнали критично ниски нива, а зимните валежи не бяха достатъчни. Дори Дирекцията по религиозни въпроси на Турция призова за молитви за дъжд по време на петъчните служби в джамиите.

Снимка: iStock

Това обаче не беше първият подобен случай. През 2014 г. квартал Кадъкьой остана без вода в продължение на четири дни. В началото жителите търпеливо чакаха, но с всеки изминал ден напрежението растеше, докато на четвъртия ден се стигна до протести с искания за незабавно възстановяване на водоснабдяването.

През октомври 2024 г. нивото на водните резерви отново падна драстично до едва 37,4% от капацитета. Турският министър на земеделието и горите, Ибрахим Юмаклъ, предупреди, че до 2030 г. страната може да изпита сериозен воден дефицит, който ще засегне значителна част от населението.

Градът, заобиколен от солена вода

Истанбул е град на водата, но парадоксално изпитва недостиг на прясна вода. Черно море на север, Мраморно море на юг и Босфорът, който разрязва града наполовина, са всички солени водни басейни. Градът няма голяма река, която да го снабдява с прясна вода.

През втората половина на XX век населението на Истанбул нарасна драстично – от 1 милион души през 50-те години на миналия век до над 17 милиона днес. Това рязко увеличаване на населението води до все по-голямо търсене на вода, докато същевременно новите жилищни райони заемат все повече от водните басейни на града.

Снимка: iStock

В отговор на кризата истанбулската водоснабдителна компания İSKİ изгради язовири и инфраструктура, която транспортира вода от отдалечени села. Този процес обаче източва местните водоизточници, унищожава земеделието и принуждава жителите на тези села да мигрират – често именно към Истанбул, увеличавайки населението и задълбочавайки проблема.

Накъде върви Истанбул?

„Истанбул вече изпитва сериозен недостиг на вода и се доближаваме до екологичните си граници“, предупреждава Акгюн Илхан, специалист по управление на градските води и климатичните промени в Босфорския университет. Според него градът трябва да приеме тази реалност и да вземе мерки, преди кризата да стане необратима.

Със застрашени водоизточници като езерото Кючюкчекмедже и нарастваща опасност от суша, Истанбул се намира на ръба на водна криза. Денят, в който водата свърши напълно, може да дойде бавно, но неумолимо. Въпросът е: ще предприеме ли градът необходимите действия навреме?

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK