Чатботът ChatGPT не успя да се справи с диагностицирането на сърдечните заболявания. Това твърдят американски кардиолози, които са анализирали резултатите от работа на изкуствения интелект. Резултатите от проучването им са публикувани в списание PLOS ONE.
Учени от Вашингтонския държавен университет (САЩ) използваха чатбот от OpenAI, за да оценят риска от сърдечни заболявания в редица случаи.
След като заложиха десетки хиляди описания на симптомите, кардиолозите забелязаха, че чатботът не се справя със задачата – често прави грешки и си противоречи.
Според автора на изследването д-р Томас Хестън болката в гърдите е най-важният симптом на сърдечно заболяване. Въз основа на тези данни лекарите оценяват рисковете и диагностицират заболяванията.
В проучването обаче ChatGPT често оценява едни и същи пациенти по различен начин.
Д-р Хестън отбеляза, че това може да се дължи на нивото на произволност, което е зададено в текущата версия на чатбота.
В същото време д-р Хестън посочи, че все още вярва в ползите от инструментите за изкуствен интелект (ИИ) в медицината.
Кардиологът пояснява, че ChatGPT показва отлични резултати в диференциалната диагноза, когато лекарите поставят единствената правилна диагноза въз основа на симптомите.
В края на април американската биотехнологична компания „Модерна“ обяви партньорството си с OpenAI. Неговият чатбот ще помогне на компанията да развие някои медицински области.