Манол Пейков купи по-голямата част от родния дом на известния български писател Димитър Талев в Прилеп за 80 000 евро. Собственик на 2/3 от къщата ще бъде фондацията за обществена полза на издателя и депутат „Манол Пейков и приятели“, научи bTV.
Новината съобщи самият Пейков в профила си във Фейсбук. „Благодарение на 1374-мата дарители, които повярваха в каузата и в моята способност (и годност) да я осъществя, и през последната година преведоха по сметките на фондацията 215,797 лева и 58 стотинки“, написа той.
Информацията потвърди за bTV и собственичката Снежана Аческа, която продаде своята част от къщата. Въпреки че сградата е в окаяно състояние, притежателят на другата една трета от нея отказва да продаде своя дял.
Преди година Манол Пейков пое ангажимент да купи именно тези 2/3 от родната къща на писателя Димитър Талев.
През тази седмица „Възраждане“ подаде сигнал до Районната прокуратура в Пловдив срещу депутата от ПП-ДБ заради това, че е събрал дарения, но по думите им повече от година не е предприел никакви действия по закупуването на имота, нито дал обяснение как и дали са разходвани дарените средства.
В крайна сметка 2/3 от къщата вече са купени от Пейков, платени са и 3500 евро данъци и такси. Идеята е до 1 септември, деня на раждането на българския писател Димитър Талев, къщата да стане мемориален музей. В своята публикация във Фейсбук Манол пейков пише, че предстои:
- Авариен ремонт на покрива с цел подсушаване и обезопасяване. Срок: до няколко седмици. (Вече са предприети действия за издаване на разрешително за въпросния ремонт.)
- Подготвяне на план и екип за реконструкция и възстановяване с експерти и строители от България и Македония. Срок: няколко месеца, може би година.
- Влизане в преговори със собствениците на останалата 1/3 от къщата с цел нейното придобиване (което, освен всичко останало, ще ни развърже ръцете за мащабна, детайлна и внимателна реставрация). Срок: безсрочно.
- Назначаване на човек с постоянен ангажимент, който да поддържа и стопанисва къщата, да посреща хора и да организира събития. Срок: дългосрочно (начало: след приключване на ремонта).
Къщата на Талев в наши дни има трима собственици, но никой не живее тук. 73-годишната Снежана Аческа е единствената собственичка, която иска къщата да бъде продадена, за да построи България къща-паметник.
Преди дни стана ясно, че част от родния дом на великия български писател Димитър Талев се е сринал. Правителството у нас започна да търси варианти за купуването на къщата и възложи на министъра на културата да предприеме конкретни стъпки за закупуването ѝ.
Къщата, в която Димитър Талев се ражда през 1898 г., е първообразът на дома на фамилията Глаушеви от „Железният светилник“.
Димитър Талев се смята за връх в българската литература и един от най-популярните и най-четени писатели в България. Разкривайки душата си, предавайки цялата си творческа енергия, Талев оставя зад себе си творби с неизмерима величина и трайност.
Търпеливото му изследване и описването на събитията създават бурни разкази за едно време и едни съдби, които той успешно съживява.
Книгите на Талев „Железният светилник“, „Преспанските камбани“, „Илинден“, „Гласовете ви чувам“ са останали в нашата литература като „Преспанската тетралогия“. Когато пише тетралогията, Талев е в разцвета на творческите си сили и в изключителна зрялост като писател.
Тетралогията представлява мащабно описание на бита на българите в Македония от онова време, на техните борби, на тяхната непримиримост и отдаденост на българската кауза.