Германия се готви за извънредна ситуация. Бундесверът (въоръжените сили на страната) е изготвил първа версия на документ от 1000 страници, „Оперативният план за Германия“. Според "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ"), той описва как трябва да действа страната, ако е още по-пряко засегната от война, отколкото от атаката на Русия срещу Украйна.

Бундесверът предупреждава: Русия може да има желание и възможност да напредне още на запад след четири до пет години. Това обясни подполковник Йорн Плишке на събитие в Търговската камара на Хамбург, за което „FAZ“ съобщи. Той разчита на германските разузнавателни служби.

Докато в момента Русия произвежда 25 основни бойни танка на месец, Германия произвежда само три на година. Армията вече наблюдава зачестили полети на дронове, кибератаки и саботаж.

Като цяло критичната инфраструктура като мостове, пристанища и електрически мрежи трябва да бъде защитена, пише в документа. Също така е ясно, че ако има случай на отбрана или ако на руска маневра на източния фланг на НАТО се отговори с възпиране, Германия ще се превърне в център за войници, оръжия, военни материали и лекарства.

В доклада подполковник Плишке призовава компаниите да се подготвят за кризисни сценарии. Те трябва да разработят планове за извънредни ситуации, да разполагат със собствени генератори или вятърни турбини, готови за прекъсване на електрозахранването и да информират служителите си по-добре за проблемите на безопасността.

Плановете на Бундесвера са детайлни. Плишке съветва компаниите да обучават повече шофьори на камиони. Причината: по-голямата част от шофьорите идват от Източна Европа. „Ако там има война, къде ще бъдат тези хора?"

Държавата има широки права в случай на криза. Кризата с доставките на газ вече показа колко бързо могат да се намесят политиците: по това време федералното правителство, наред с други неща, законно презареди съоръжения за съхранение на газ, национализира вносителя на газ Uniper и осигури плаващи LNG терминали.

 

При извънредни ситуации, според доклада, дори би било възможно преминаване към планова икономика, съобщава "FAZ" с позоваване на изявления на Бертрам Бросард, генерален мениджър на Баварската бизнес асоциация. Правителството може също така да издава купони за храна - и дори да принуждава хората да работят в определени сектори, като водоснабдяване или транспорт.

Следното важи и за компаниите: Всеки, който днес има служители, които работят доброволно в борбата с бедствията, THW или пожарната, ще има предимства по-късно. „Коства ви няколко дни в годината, за да поддържате това“, казва Плишке. 

Хамбург , където се проведе събитието с Плишке, е централен център за превоз на стоки и войски. Кметът на града Петер Ченшер предупреждава: "Ако нашата инфраструктура се използва за военни цели, рискът от кибератаки и саботаж се увеличава значително."

Затова Сенатът на Хамбург създаде допълнителни длъжности за укрепване на гражданската защита. Трета рота за вътрешна сигурност, съставена от доброволци, беше пусната в експлоатация, които не се бият в силите, а по-скоро работят за защита и сигурност.

Сега в ханзейския град се провеждат учения с Бундесвера и цивилни сили. Едно, наречено „Червена буря Алфа“, ще включва обучение за защита на пристанищните съоръжения, се казва в доклада. Следващото упражнение „Red Storm Bravo“ ще последва скоро и ще бъде по-голямо.

Опитът от такива учения след това се включва в „Немския организационен план“. Той е предназначен да бъде „жив документ“, който непрекъснато се развива и адаптира към нова информация и заплахи.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK