Кога ръцете станаха обект на суета и защо все повече хора виждат спасение в ботокса?
Търсенето на „перфектни“ ръце се свързва напоселдък в някои среди със стремеж към успех. Ако дланите ви изглеждат така, сякаш никога не са били подлагани на изпитания, те означават лукс или създават впечатление, че никога не сте работили. Това е толкова желано, че някои хора дори се обръщат към „ботокса за ръце“, за да постигнат резултати против стареене, пише Индипендънт.
Ема Корантема е модел на ръце, участвала в луксозни кампании. Тя казва, че нейната лична грижа за ръцете е изненадващо елементарна: тя използва само изключително хидратиращ крем за ръце и масло за кожички. Всъщност тя се учудва на хората, които правят нещо различно - особено когато бръснат ръцете си.
„Кремът за ръце, който използвам в момента, е за хора с екзема, защото превенцията е по-добра от лечението“, казва тя и добавя, че често се фокусира върху възстановяването на влагата в ръцете си след използване на антибактериални сапуни или дезинфектанти.
„Но в крайна сметка използвам продукти на водна основа, за да рехидратирам кожата. Това са наистина принципите, с които живея.“
Нищо фантастично. Тогава защо е цялата тази допълнителна суета?
Тенденцията за подмладяване на кожата на ръцете не се е появила от нищото. Стандартите за красота отдавна казват на жените, че ръцете ни, както и телата ни, стават нежелани с напредването на възрастта. В продължение на десетилетия ръцете на Мадона са били обект на внимание, защото изглеждат твърде „стари“. Дори когато поп иконата беше едва на 40 години, ръцете ѝ бяха обект на подигравки, а таблоидите ги обявяваха за твърде „жилави“ и „сбръчкани“.
Неотдавна Ким Кардашиян, която се превърна в предвестник на съвременните стандарти за красота, изрази разочарованието си от собствените си ръце, като заяви в интервю за Allure, че ги мрази и ги намира за „сбръчкани и гадни“.
Д-р Аамер Хан, съосновател на кожната клиника на Харли Стрийт, разказва, че в при него се наблюдава нарастващо търсене на ботокс за ръце.
Той смята, че този метод е станал популярен заедно с разпространението на инжекциите за лице - сега клиентите искат ръцете и лицата им да са без линии и да си подхождат.
Други решават да се подложат на процедурата с превантивна цел, за да премахнат преждевременните бръчки.
„Ръцете са податливи на ранни признаци на стареене от излагането на слънце, загубата на колаген и защото ги използваме много често“, казва той и добавя, че неинвазивният и бързодействащ характер на процедурата е все по-привлекателен за клиентите, тъй като изисква малко възстановяване в сравнение с по-инвазивните процедури.
Виждайки обаче как хората избират ботокс за ръце, Виктория Клайнсман, експерт по самочувствие и треньор по любов към тялото, се притеснява. Тя редовно става свидетел на мимолетни тенденции в красотата, които често се коренят в идеите за младост и хубост, които влияят на начина, по който хората възприемат себе си, и смята, че в основата им е търсенето на потвърждение.
„От моя гледна точка манията да поддържаме ръцете си или която и да е част от тялото си млада е отражение на по-дълбоките обществени страхове от остаряването и обвързването на самооценката ни с външния вид“, казва тя.
Въпреки че Клайнсман разбира защо хората могат да изберат козметични процедури за ръцете си, тя се притеснява, че подобряването на външния вид с нехирургична процедура засилва идеята, че не сме достатъчно добри. Не помага и начинът, по който процедури като филъри и ботокс станаха толкова нормализирани и достъпни през последните години, смята тя.
„Помагам на жените да се откъснат от ограничаващите ги стандарти за красота и да се съсредоточат върху това да приемат тялото си, включително и остаряването, като част от тяхната цялостна и автентична същност. Задавам им вълшебния въпрос „защо“ може би четири пъти. Защото, когато разберем корените на разсъжденията, можем да научим много за себе си“, казва специалистът.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK