Европейските финансови пазари реагираха негативно на изборните резултати във Франция и основните им индекси се понижиха рязко.
На фона на опасенията, свързани с перспективите пред икономическия ръст в глобален мащаб, изходът от първия тур на френските президентски избори допълнително смути инвеститорите, след като президентът Никола Саркози загуби с малка разлика от социалиста Франсоа Оланд.
Лондонският индекс FTSE 100 падна с 1,9% до 5665,57 пункта, а още в началото на днешните борсови сесии френският CAC 40 и германският DAX отбелязаха понижение съответно с 2,9 и 3,5%.
Саркози и Оланд ще се изправят един срещу друг на балотажа на вота за държавен глава на 6 май. По време на кампанията действащият президент призова за още по-строги икономии за ограничаване на френския публичен дълг, но според кандидатът на социалистите стимулирането на икономиката е по-добра алтернатива.
Позицията на Франсоа Оланд даде повод за спекулации, че ако той победи Саркози, Париж ще изпусне контрол върху дълга си. В международен план тази политика може да наруши и крехкия съюз между Париж и Берлин, ключов в усилията на Европа да се справи с финансовата криза.
Въпреки че преднината на Оланд е минимална, проучванията сочат, че той ще спечели на балотажа. Сондажите веднага след първия тур показват, че Оланд ще постигне победа с 54,5% срещу само 45,5% за Саркози. Никой обаче не смее да се ангажира с категорична прогноза. Една от причините е изненадващо силното представяне на кандидатката на крайнодесния Национален фронт Марин Льо Пен. Спечелените от нея над 18% от гласовете може да се окажат решаващи при определянето на крайния победител.
Освен сериозния спад в борсовите индекси неясният изход на президентските избори във Франция повиши лихвите по десетгодишните френски облигации, белег за несигурност у инвеститорите в перспективите пред френската икономика.
Борсовите духове бяха разбунени и от новината, че холандското правителство не е постигнало консенсус относно своите мерки за икономии. Днес премиерът Марк Рюте връчи оставката на кабинета си на кралица Беатрикс, с което откри пътя за предсрочни парламентарни избори в страната наесен.