Кандидатът на социалистите на президентските избори във Франция Франсоа Оланд печели първия тур на вота с 28,63 % пред опонента си - действащият президент Никола Саркози, който получава 27,08 %. Това сочат официалните данни от екзит-пол проучванията, разпространени от френската национална телевизия.
На трето място е кандидатката на крайно-дясната партия "Национален фронт" Марин льо Пен, която получава 18,01 % подкрепа. Кандидатът на крайната левица Жан-Люк Меланшон получава 11,13%, следван от центриста Франсоа Байру с 9,11 % и кандидатката на Зелените Ева Жоли с 2,28 %.
Според официални данни избирателната активност е достигнала 80 %.от 44-те милиона регистрирани избиратели във Франция.
Директорът на социологическия институт ИПСОС коментира пред телевизия "Франс 24", че това е първият случай в историята на Франция след Втората световна война, в който действащият държавен глава не успява да спечи първия тур от вота по преизбирането си.
Според него изборите са отчели два феномена - изключително високия резултат за крайната десница в лицето на Марин льо Пен и социалният фактор Жан-Люк Меланшон, "който с кампанията си върна романтиката на многохилядните митинги на комунистите".
Първи резултатите коментира Жан-Люк Меланшон, който поздрави симпатизантите си на площад "Сталинград" в Париж, че с подкрепата си са "спомогнали за отслабването на десните и крайно-десните сили във Франция". Той заяви, че избирателите на крайната левица държат ключа за победата на социалистите на втория тур на изборите. Той призова симпатизантите си да направят всичко, " за да победят Саркози".
Към призива му по-късно се присъедини и кандидатката на Зелените Ева Жоли, която също прикани симпатизантите си да подкрепят Франсоа Оланд. Според нея високия резултат за крайната десница се дължи на факта, че "гласувалите за "Национален фронт" са се подвели от гнева си" към сегашното управление.
От щаба на Франсоа Оланд коментираха пред телевизия "Франс 24", че пред техният кандидат предстои основната работа да обедини избирателите на левицата преди втория тур на 6 май.
Подобно мнение беше изказано и от щаба на Никола Саркози, откъдето заявиха, че резултатът за техния кандидат показва, "точно какво искат да чуят и видят френските избиратели преди втория тур на 6 май".
Основателят на крайно-дясната партия "Национален фронт" Жан Мари льо Пен в приповдигнато настроение заяви пред френски медии, че е горд с постигнатото от дъщеря си, "защото не само я е направил, но е и гласувал за нея".
"Нищо вече няма да е същото"
"Това не е началото, а краят на голямото обединение на патриотите от дясно и ляво - тези които обичат Франция. Каквото и да се случи в следващите 15 дни битката за Франция сега започва", заяви пред симпатизантите си Марин льо Пен.
"Нищо вече няма е същото. Ние разклатихме системата. Ние заедно взривихме монопола на двете партии, които слугуват на банките, финансите и чуждите интереси", добави кандидатката на крайните националисти, която отчита най-висок резултат за цялата история на своята партия.
"Вече всичко е възможно", завърши речта си Марин льо Пен.
От своя страна кандидатът на центристите Франсоа Байру изрази "разочарование" от резултата си и изказа "дълбокото си притеснение" от успеха на националистите.
"Крайнодесните с 20 % през 2012 г. Това е истинския резултат от кризата", подчерта Байру.
Той призова двете водещи политически сили в страната, да се мобилизират, за да намерят истинско решение на проблемите на французите.
Европа започва от Франция
"Французите се мобилизираха по уникален начин за тези избори. Над 80 % от тях отидоха да гласуват", започна изявлението към съмпатизантите си победителят Франсоа Оланд.
"Няколко фактора се появиха на тези избори. На първо място че съм начело в първия тур и искам да благодаря на избирателите, които ме поставиха в тази позиция. Благодаря Ви за доверието към моят проект за възстановяване на страната", заяви Франсоа Оланд.
"Вторият важен фактор е, че този резултат показва оценката на избирателите към последните 5 години управление. Показва, че недоволството на французите е достигнало до степен, крайната десница да постигне най-високия си резултат в историята", допълни кандидатът на социалистите.
Той се определи като кандидат на обединените леви и екологични сили във Франция, "благодарение на подкрепата" на Жан-Люк Меланшон и Ева Жоли.
"Да върнем Европа по пътя на растежа и заетостта. Благодарение на Вас това е възможно.Това зависи от френския народ. Сегашният президент на Франция беше президент на разделението. Аз ви предлагам президент на обединението", завърши Франсоа Оланд.
"Сега идва сблъсъкът на личностите"
"Французите демонстрираха гражданска съвест и по този начин изиграха всички прогнози на социолозите", заяви пред симпатизантите си президентъг Никола Саркози.
"Французите гласуваха, за да изразят страховете си от света, в който живеем. Аз познавам тези страхове - сигурността за границите ни, сигурността за работните места, сигурността за семействата. Грижите и страховете на французите бяха водещи в тази кампания", изтъкна Никола Саркози.
"Сега идва решаващия момент. На сблъсъка са проектите. На сблъсъка на личностите. На избора кой ще отговаря за сигурността на французите следващите пет години. Сега решавате вие", заяви с патос френският президент.
Той призова опонента си Франсоа Оланд на три предизборни дебата преди втория тур на 6 май, на които да обсъдят пред френските граждани "основните въпроси от кампанията",
"Така всеки ще може да направи своя избор. Ще посветя цялата си енергия на вас. За да не я сполети Франция съдбата на нейните европейски съседи", заяви още Никола Саркози.
"Благодаря на всички, които ме подкрепиха. Призовавам всички други да го направят на втория тур", завърши френският президент.
Първите прогнози на социолозите от института ИПСОС от тази вечер за втория тур от вота на 6 май сочат победа за Франсоа Оланд с 54 % срещу 46 % за Никола Саркози.