Британското правителство предвижда да удължи периода, в който парламентът обикновено не заседава, до 14 октомври, съобщи Би Би Си. Британските депутати вероятно ще гласуват по законодателната програма на правителството на 21 и 22 октомври, каза премиерът Борис Джонсън.

Планирано е парламентарната сесия да се възобнови с реч на кралицата на 14 октомври. Тази реч се изготвя от правителството и в нея се очертава законодателният дневен ред за предстоящата година.

Този ход прави слабо вероятно депутатите, които са против излизане на страната от ЕС без споразумение, да успеят да прокарат закони за блокиране на такъв сценарий до 31 октомври.

Британският парламент традиционно спира работа за няколко седмици през септември заради годишните конференции на политическите партии.

Днешното съобщение идва ден след като депутатите, които са против брекзит без споразумение, се срещнаха, за да обсъдят начини да използват парламентарната процедура, за да накарат Джонсън да поиска отлагане на датата на брекзит.

Според "Гардиън" днес в шотландската лятна резиденция на кралицата в Балморал ще се състои среща за обсъждане и приемане на удължаване на почивката на парламента до 14 октомври. Бъкингамският дворец отказа коментар.

В телевизионно интервю Джонсън отрече неговият ход да има за цел да попречи на депутатите да осуетят плановете му за брекзит.

"Трябва да се захванем с вътрешнополитическия дневен ред и затова обявяваме речта на кралицата за 14 октомври", каза премиерът.

Джонсън отхвърли критиките от депутати, че не им се оставя достатъчно време за разисквания и гласуване на брекзит.

Решението на британското правителство да спре работата на парламента от 10 септември до 14 октомври доведе до 1% спад в курса на британската лира спрямо еврото и долара, тъй като тази информация засилва хипотезата за твърд брекзит, отбелязва Франс прес.

Джонсън многократно е заявявал, че иска Великобритания да напусне ЕС на 31 октомври "на всяка цена", дори без споразумение. 

Британски политици реагираха критично на медийните съобщения за намерението на правителството. 

"Изглежда Борис Джонсън наистина се готви да прекрати работата на парламента, за да прокара силово брекзит без споразумение. Ако депутатите не се обединят, за да го спрат следващата седмица, днешният ден ще бъде запомнен като мрачна дата в демокрацията на Обединеното кралство", написа в Туитър шотландският първи министър Никола Стърджън.

"Ако Би Би Си нюз са прави, Борис Джонсън току-що отправи предизвикателство към парламентарната демокрация. Майката на всички парламенти (британският парламент) няма да му позволи да я държи настрана от най-важното решение, пред което е изправена страната ни. Обявената от него война ще бъде посрещната с железен юмрук", написа в Туитър говорителят по въпросите на брекзит на проевропейската партия Либерални демократи Том Брейк.

Обявеното днес намерение на британския премиер е конституционен скандал, заяви председателят на парламента Джон Бъркоу. Той посочи, че не е бил предварително уведомен за решението.

Говорителката на опозиционната Лейбъристка партия Даян Абът определи хода на Джонсън като преврат срещу парламента.

Лидерът на Партията на Брекзита Найджъл Фараж заяви, че вотът на недоверие "сега е нещо сигурно”. Той обаче посочи, че големият въпрос е дали Джонсън възнамерява да продължи преговорите с ЕС по споразумение за напускане.