Германия се превърна в основна мишена за бомбени нападения срещу банкомати в Европа. В страна, в която парите в брой все още са преобладаващ метод за разплащане, кражбите могат да се окажат изключително доходоносни, като при едно нападение престъпниците прибират стотици хиляди евро, предаде Си Ен Ен. 

Европол се бори с тези кражби, като провежда мащабни трансгранични операции за разбиването на високоорганизираните престъпни банди, които стоят зад тях.

По-рано този месец властите от Германия, Франция и Нидерландия арестуваха трима членове на престъпна мрежа, извършвала нападения срещу банкомати, използвайки експлозиви, се казва в изявление на Европол.

Според данните на Европол от 2022 г. до 2024 г. задържаните са ограбили милиони евро и са нанесли материални щети на подобна стойност. А използваните експлозиви са били предимно фойерверки.

Избраните банкомати често се намират в по-тихи жилищни райони - което ги прави по-лесни мишени.

Европол предупреждава, че те представляват сериозна заплаха за сградите и жителите в тях. Нападенията могат да разрушат фасадите на сградите и да разпръснат парчета стъкла навсякъде.

В някои случаи те могат да бъдат дори смъртоносни.

На 11 ноември обир на банкомат в град Вирнсхайм в германската провинция Баден-Вюртемберг завършва с катастрофа.

След като откраднали 40 хиляди евро в брой, трима престъпници от Нидерландия се опитали да избяга с висока скорост с кола с откраднати регистрационни номера, съобщават местните медии.

Преследвани от полицията, те карат в неправилна посока по германската магистрала А6.

Двама от тримата престъпници били заловени по време на спирка за почивка, но 30-годишният холандски шофьор избягал и продължил да се движи срещу движението със скорост до 200 км/час, докато не се сблъскал челно с микробус.

Шофьорът и пътникът в камиона са тежко ранени, като пътникът умира в болница дни по-късно. Шофьорът, който също е тежко ранен, е арестуван и по-късно осъден на доживотен затвор.

В Германия има повече от 51 хиляди банкомата. За сравнение, в Нидерландия те са около 5 хиляди. По данни на централната банка на Германия - Бундесбанк, по-голямата част от 83,3 млн. граждани на страната трябва да изминат не повече от един километър, за да стигнат до най-близкия банкомат.

За разлика от европейските си съседи, които до голяма степен се отказаха от разплащанията в брой поради пандемията от COVID-19, парите в брой все още играят значителна роля в Германия.

По данни на Бундесбанк за 2023 г. половината от всички трансакции ще бъдат извършени с банкноти и монети.

Германците имат културна привързаност към парите в брой, като традиционно ги възприемат като сигурен метод на плащане. Някои казват, че той позволява по-голямо ниво на неприкосновеност на личния живот и им дава по-голям контрол върху разходите им.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK