Въпреки филантропските желания на Марк Зукърбърг и съпругата му Присила Чан, те не са длъжни да дарят и пени от своите 45 млрд. долара за благотворителност, пише „Блумбърг”.
В препечатваното от медии писмо до новородената им дъщеря, двамата обещават да дарят 99 процента от акциите си в помощ на различни мисии, включително равенство по света и лекуването на редки болести.
Въпреки че това изявление се интерпретира като вид „дарение” Зукърбърг и Чан не обявиха конкретна организация или НПО, на които ще дарят парите. Вместо това ще регистрират дружество с ограничена отговорност или обикновена компания.
Дружеството може да дарява пари за благотворителност, но не е задължено да го прави всяка година, както е при фондациите. То позволява и финансирането на политически кандидати и лобисти.
„Това не е дарителска фондация”, смята Виктор Флешчър, професор по данъчно право в университета в Сан Диего. „Това, което обещават, е да дарят някакви пари вбъдеще. Но структурата прилича на „семейна фирма”, която ще инвестира и ще дарява едновременно”, смята Флешчър.
Ето и четири причини, поради които Зукърбърг и Чан ще регистрират дружество с ограничена отговорност:
1. Няма да има ограничения в лобирането
2. Благотворителността може да се превърне в печалба
3. Ще се улесни създаването на съвместни предприятия
4. Ще се избегне „5-процентното правило” (правилото задължава фондации да дават пет процента от приходите си всяка година)
По този начин Зукърбърг и Чан ще влезат в дългия списък американски филантропи, включително Бил Гейтс и Уорън Бъфет, чийто фондации все още са най-големите в света.