В писмо до новородената си дъщеря Марк Зукърбърг, създател на Фейсбук, и съпругата му Присила Чан обещаха да дарят 99 процента от акциите си, оценени грубо на 45 млрд. долара, за благотворителност.
Списание „Тайм” направиха списък с пет инициативи, на които могат да бъдат дарени парите:
Храна за гладните деца по света за 14 години напред. Според последно изследване на Обединените нации ще струва 3.2 млрд. долара годишно, за да се хранят всички 66 млн. деца в училищна възраст всеки ден.
Осигуряване на достъп до образование за 38 мрд. деца. По груба преценка ще струва по 1.18 долара дневно всеки ден за 13 години, за да се образоват всички деца от семейства с нисък среден или нисък доход. Това означава, че 45 млрд. долара ще помогнат за образованието на няколко поколения деца.
9 млрд. мрежи против комари. Само през 2015 година, 438 000 души са починали от малария. УНИЦЕФ изчислява, че са нужни грубо 150 млн. мрежи против комари, за да се защитят всички нации, изложени на болеста. Всяка една мрежа струва 5 долара.
6.4 млн. кладенци с питейна вода. Около 1.8 млрд. души по цял свят пият негодна за употреба вода. Годишно умират близо 842 000 души заради болести, причинени от мръсната вода. Кладенец с чиста, питейна вода, който може да се използва от 2000 души струва около 7000 долара. Това е цена от 3.5 долара на човек.
Финансиране на глобалната инфраструктура за две седмици. Това не е най-предпочитаният от филантропите избор. Световната банка изчислява, че светът се нуждае от 1-1.5 трилиона долара всяка година, за да изчезне бедността по света. Тези пари се инвестират в инфраструктура като пътища, мостове и летища. Парите на Зукърбърг и Чан ще са „капка в морето”, но все пак са добро начало.