Французите са разделени в мнението си за свободата на словото и публикуването на карикатури на пророка Мохамед. Това показват данните от проучване на института Ифоп (Ifop), публикувани във френския седмичник „Журнал дю диманш” на фона на бурните реакции в защита на свободата на изразяване във Франция след атентата срещу сатиричното издание „Шарли ебдо” на 7 януари.
42% от участниците в проучването са на мнение, че трябва да се избягва публикуването на карикатури на пророка Мохамед, а 57% - че такива карикатури трябва да се публикуват и че не трябва да се обръща внимание на реакциите на мюсюлманите. 1% нямат мнение по въпроса.
Данните разкриват също, че френското общество е доста разделено по отношение на разбирането за свобода на словото, смятано за основна ценност на републиката. 50 на сто от анкетираните са за ограничаване на свободата на словото в интернет и социалните мрежи, 49% са против, а 1% нямат мнение.
Според проучването 81 на сто подкрепят отнемането на френско гражданство на лица с две националности, осъдени за терористични актове на френска територия. 68 на сто искат да бъде забранено завръщането във Франция на френски граждани, заподозрени, че са ходили да се бият в страни или региони, контролирани от терористични групи. Също 68 на сто са за забрана за напускане на френската територия на френски граждани, заподозрени, че искат да заминат в страни или региони, контролирани от терористични групи.
В същото време обаче 57% не подкрепят други френски военни интервенции в Сирия, Йемен или Либия, а 63 на сто са против засилване на френските военни операции в Ирак.