Българското общество запазва тенденцията си да се изолира от световните събития. Под това заключение се обединиха участниците във форума "Президентските избори в САЩ 2012: Поглед от София”, който се проведе днес в НДК.
Събитието беше организирано от Американската търговска камара и Посолството на САЩ в България, и в него взеха участие български и американски журналисти и политолози. Специални гости на събитието бяха заместник-посланикът на САЩ в България Брайън Далтън и президентът на Американския университет Майкъл Ийстън.
От българската страна мнения изказаха бившият български външен министър Соломон Паси, политологът Огнян Минчев и други експерти и академици.
Форумът беше разделен на два основни панела, ориентирани към темите: - „Какви са очакванията на американците от президентските избори 2012? ” и „Какво да очакват след изборите България, Европа и света.”
Форматът на срещата наподобяваше много американските предизборни дебати, с тази разлика, че в тази дискусия нямаше победител. Участниците обсъдиха качествата и недостатъците на двамата кандидати за президент на САЩ, без в крайна сметка да се ангажират с конкретно становище, кой от двамата би бил по-добрия избор в световен план, от гледна точка на България.
"Щом избора не ни засяга пряко, защо трябва да се вълнуваме от това кой ще излезе победител в битка на територията на САЩ?
Реалността, която се наблюдава в последните 20 години е, че световните събития остават далечни за голяма част от българското общество, коментира участник в събитието.
По-голямата част от ораторите се съгласиха, че за да имат българите по-реалистична представа, къде се намират и какви са възможните ползи за страната ни от решенията и изборите, които се случват по света, трябва да имаме много по-широк поглед, за да определим своите собствени цели и претенции.
По повод хумора в политиката, демонстриран от кандидатите за президент на САЩ, по време на благотворителна вечеря миналата седмица, бившият българския външен министър Соломон Паси обърна внимание, че „е по важно интелектът да се намеси в българската политика вместо хумора, а това би станало едва след като минем средното ниво на Евростат”.
Тенденцията в световен мащаб кандидатите на демократите да са по-подкрепяни от тези на републиканците беше коментирана от участник в събитието, който обърна внимание, че традиционно в Европа са на почит либералните политически тенденции. Това и обяснява по-широката популярност на действащия американски президент Барак Обама или тази на неговия предшественик от същата партия Бил Клинтън през 1990-те.
Най-важното в една демокрация е добре информирания електорат, без значение дали той гласува пряко или просто следи политическите процеси по света. Минималното което се изисква от нас е да са дадем сметка, че предпочитанията към един кандидат, често пъти се основават на липсата на информация за другия.