България ще гласува с „въздържал се” по резолюцията в Общото събрание на ООН, която променя статута на Палестина в организацията на Обединените нации. Решението се основава на внимателен анализ на проекто-резолюцията, както и на възможните последствия от приемането й за възстановяване на Близкоизточния мирен процес, съобщиха от Министерство външните работи.

Страната последователно подкрепя легитимните искания на палестинския народ за свободно самоопределяне и призна Държавата Палестина още през 1988 г., припомнят от ведомството.

„Основната причина за това наше решение е убедеността ни, че предлаганата резолюция няма да промени към по-добро ситуацията между Израел и палестинците, особено в контекста на деликатната обстановка в региона.

С приемането на резолюцията за промяна на статута в Общото събрание на ООН обаче не се дават достатъчни гаранции за бързото възобновяване на директните преговори. Нашата принципна позиция е срещу едностранните действия от едната или другата страна, които водят до по-голямо капсулиране и изолация и ще затруднят мирния процес.

Убедени сме, че както еврейският народ има своя държава, така и палестинският народ има правото на собствена държава.

Нашето твърдо разбиране обаче е, че постигането на мир в региона и създаването на демократична и суверенна палестинска държава, съжителстваща в мир и сигурност с Израел, е възможно единствено чрез възобновяването на директните преговори между двете страни без предварителни условия и в рамките на международното право и договореностите на ООН.

Развитието на ситуацията в Южен Израел и Газа в дните преди внасянето на резолюцията показа, че всяко забавяне в търсенето на мирно решение води до много невинни жертви, до допълнително отчаяние и радикализация. Тук е мястото да приветстваме усилията на Египет, САЩ и Генералния секретар на ООН за постигане на примирие.

Вярвам, че трайно решение на конфликта може да се намери само по пътя на преговорите. България ще продължи да развива активно традиционно приятелските си отношения както с палестинската, така и с израелската страна”, се казва в изявлението на външния министър Николай Младенов.

Общото събрание на ООН в Ню Йорк дебатира късно тази вечер промяна на статута на Палестинската автономия. Палестинците искат от общност-наблюдател да станат държава-наблюдател.

Промяната е символична, тъй като палестинската автономия още не е самостоятелна държава, нито пък може да стане член на Обединените нации. Резолюцията най-вероятно ще бъде одобрена от мнозинството държави в ООН, които са 193. Предложението има и подкрепата на Европейския съюз въпреки различията между някои страни.

Съединените щати и Израел обаче са против молбата на Палестина. Те настояват за директни разговори за постигане на мирно споразумение като условие за създаването на палестинска държава.