Максуел и съпругата му пристигат на о. Нова Каледония преди близо 2 седмици, за да прекарат първата си почивка без деца, откакто са станали родители. Романтичното бягство на двойката обаче се превръща в капан, след като във френската територия избухнаха смъртоносни бунтове, предизвикани от изборните промени в националното правителство.

„Беше твърде опасно, за да напуснем острова. Имаше барикади, бунтове, магазините бяха разграбени, изгорени до основи. От предградието близо до нас на практика не е останало нищо“, казва Максуел пред Си Ен Ен.

В хотела, в който са отседнали, храната и лекарствата са на привършване, казва още той, и не се знае кога ще пристигне помощ.

Евакуацията на чужди граждани е спряна в четвъртък, 23 май, заради пристигането на френския президент Еманюел Макрон за преговори.

„Имаме хора, на които са свършили лекарствата. Хората нямат храна.  Други австралийци, които са блокирани, трябва да търсят кокосови орехи, за да се хранят“, казва още Максуел.

 

Сега двойката и други чуждестранни граждани, блокирани на острова, отчаяно се опитват да намерят път към дома, тъй като търговските полети са отменени, а основното международно летище е затворено.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Tiffo (@tiffo012)

„Нашето посолство се изгуби още първия ден и едва снощи за първи път се чухме с тях, за да се обадим за помощ. Разочаровани сме от всичко това. Това, на което се надявам, е че нашето правителство ще ни евакуира незабавно“, казва той.

Австралия и Нова Зеландия започнаха да изпращат правителствени самолети за евакуация на гражданите от вторник, 21 май.

Австралийското посолство в Нова Каледония съобщи във Facebook, че 108 австралийци и други туристи са били успешно транспортирани от острова до Бризбейн с два полета във вторник.

„Продължаваме да работим с партньорите, за да подкрепим заминаването на всички австралийци, които искат да напуснат“, се казва в публикацията.

 

Максуел обаче заяви, че той и други туристи нямат представа кога ще дойде техният ред. По оценки на местното правителство около 3200 души чакат да напуснат или да влязат на острова.

Австралийското министерство на външните работи и търговията заявява на своя уебсайт, че „комуникира директно с регистрираните австралийци в Нова Каледония относно възможностите за напускане на острова“ и е инструктирало австралийците на острова да регистрират данните си в онлайн портала на ведомството.

Нова Каледония отдавна е популярно място за почивка за австралийци и новозеландци, които ходят на море там, и се намира на около 1500 км североизточно от град Бризбейн в Австралия.

 

Но тя е и остатък от колониалното минало на Франция - територия от другата страна на земното кълбо, в която много от местните жители страдат от дълбока бедност и отдавна са подвластни на управлението на Париж.

Последните протести, най-тежките от 80-те години насам, бяха предизвикани от гнева на коренното население канак заради одобрената във Франция конституционна поправка, която дава право и на френски граждани, живели 10 години на острова, да участват в местните избори.

Според местните лидери това ще размие гласовете на населението - канак.