Властите в Беларус съобщиха, че са извършили обиски и са иззели собственост на 104 опозиционни активисти, които са избягали от страната. Това е последната стъпка в репресиите срещу инакомислието, които продължават без прекъсване вече почти 4 години, предаде „Асошиейтед прес“.

Следственият комитет на Беларус заяви в четвъртък, 16 май, че обиските са насочени срещу активисти, които критикуват беларуските власти в чужбина и се събират, за да отбележат годишнината от независимостта на страната.

 Властите започнаха наказателно разследване по обвинения в „създаване на екстремистка група“ и
„дискредитиране на Беларус“ - престъпления, които могат да доведат до затвор до 7 години.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Длъжностни лица съобщиха, че са проследили участниците в митингите в Полша, Литва, Белгия, Грузия, Чешката република, САЩ и други страни, които се проведоха на 25 март, за да отбележат за първи път обявяването на Беларус за независима държава през 1918 г. - годишнина, която беларуската опозиция отбелязва всяка година.

Говорителят на Следствения комитет Сергей Кабакович каза в изявление, че активистите са „марионетки-бегълци“ и ги обвини, че „призовават за икономически и политически натиск върху нашата страна“.

Лидерът на беларуската опозиция Светлана Циханоуска, която през 2020 г. напусна страната под натиска на властите, заяви, че обиските и конфискациите са "отмъщение на властите към беларусите, които продължават да се борят с диктатурата".

Авторитарният президент на Беларус  - Александър Лукашенко, започна репресиите през август 2020 г., когато избухнаха масови протести срещу управлението му след оспорваното му преизбиране, което опозицията и Западът осъдиха като фалшифицирано.

Повече от 35 000 души бяха арестувани, хиляди бяха жестоко пребити в ареста, а десетки независими новинарски организации и правозащитни групи бяха закрити, а журналисти - хвърлени в затвора.

Оттогава около 500 000 души са избягали от 9,5-милионната страна, а тази година властите започнаха кампания срещу беларусите в чужбина, които призовават за по-строги санкции срещу страната.