Няма пострадали българи при атентатите в Брюксел, съобщиха от външното ни министерство. Как нашите сънародници, станали свидетели на атаките и завърнали се у нас след черния ден в Белгия, преживяват случилото се.

В часа на взрива на трансферния терминал на летището в Брюксел е бил един от най-добрите ни колоездачи Радослав Константинов. Единствения ни участник на последната Олимпиада е блокиран с още около 3000 души във военна база.

„Бяхме на трансферния сектор на летището, някъде около 08:00 часа ни съобщиха, че се е случил взрив. Някъде около 3000 човека сме в едно хале за ремонт на самолети, преди час и половина ни съобщиха, че е намерен нов взрив, който ще бъде детониран от полицията, от сапьори. Поетапно ни извеждат към военна база, малко е хаос. Имаше проблем с храна и вода, нямаше достатъчно за всички, беше доста голяма борба. Най-голямата борба е за зареждането на телефоните, защото тези 3000 човека се борят за около 6 контакта, може би 10”, сподели Радослав Константинов.

Минути след взрива на метростанция "Малбек" е и Венцислав Георгиев, който работи на 200 метра от мястото на инцидента.

Той разказа, че улиците са били преградени с огради и колите не са можели да минават. Полицаи са правили проверки на всеки автомобил, който минава в района.

В белгийската столица живеят и работят хиляди българи.

„Намирам се в центъра на Брюксел, до църквата Сент Катрин, тук е и метростанцията, която е затворена и почти няма хора на самия площад”, сподели Александър Хаджиненков.

Училищата и детските градини затварят, няма и градски транспорт, разказа българката Диана.

По време на взривовете на летище "Завентем", за България пътува Стоян Ивков, с полет от друго летище в Брюксел - "Шарлероа".

„Късмет е, можеше да съм избрал полетът ми да е през „Завентем” и точно по това време щях да излетя, благодарен съм, имам повод да почерпя. Можеше да не съм се прибрал сега. Направо съм потресен как и защо тези хора искат да убиват нормални граждани”, обясни Стоян Ивков.

Група от 25 български ученици се завърна от посещение на Европарламента. Децата са излетели от летище "Шарлероа" и са невредими.

„Ние нямахме представа за какво става въпрос. Чак като пристигнахме в София и си включихме телефоните видяхме, че имаме хиляди пропуснати обаждания от близки, познати, защото всички бяха много притеснени и разбрахме всъщност какво се е случило”, разказа ученикът от ПМГ "Иван Вазов" в Димитровград Теодор Жеков.

„На летището, когато пристигнахме, на входа имаше военни. Предполагам и на другото летище е имало. Виждате, че нищо не може да спре подобна агресия”, коментира ученикът Димитър Джангозов.

Най-малко 34 души загинаха по-рано днес при две координирани атаки на летището и в една от станциите на метрото в Брюксел.