Общо 6 български секции отвориха врати за президентските избори и националния референдум в Бурса, един от турските градове с най-много изселници.

Заради промените в Изборния кодекс, бюлетина днес може да се пусне на няколко пъти по-малко места, отколкото на последните избори.

В резултат има дълги опашки. Голяма част от чакащите трудно отговарят на въпроси, зададени на български език, съобщава специалният пратеник на bTV Новините Рада Домусчиева.

В секцията, разкрита в консулската служба, още сутринта избухна скандал. Членовете й направили забележка на избиратели, защото те си говорели на турски вътре в пункта, което е забранено по закон.

От дружество „Бългьоч”, което представлява интересите на сънародниците ни, обявиха, че това е дискриминация. Асан Ристемов от организацията коментира, че българите в чужбина е нормално да забравят майчиния си език и държавата трябва да им помага да поддържат нивото си на български език, но това не се прави.

Според него допълнително объркване създава и процедурата с двойно гласуване.

Секциите в южната ни съседка са силно охранявани от полиция заради обявеното извънредно положение.

Опашки и в Истанбул

Дълги опашки, напрежение, недоволство и изнервеност у хората в някои от изборните секции, разкрити в компактно населените райони в европейската част на Истанбул, съпровождат гласуването за президент и вицепрезидент на България и за референдума, предаде БТА.

Най-голямо е струпването в квартал „Авджълар”, където на тези избори е разкрита една секция, пет пъти по-малко в сравнение с предишните президентски избори. В нея до около 13 часа бяха гласували над 450 души, а най-малко още 500 чакаха пред нея.

В секциите в „Кърач”, „Есенйурт”, на европейския бряг и в единствената секция на азиатския бряг „Картал” също има опашки, което създава напрежение у хората. Но в „Байрампаша” и „Багджълар” е по-спокойно, информираха оттам.

За да се намали напрежението и за да гласуват всички, в „Авджълар” се осигури транспортиране на хората в генералното консулство в Истанбул, където е спокойно. Други групи хора заминаха със собствените си коли за консулството, за да гласуват там.

По-слабо е гласуването за референдума поради недостатъчната информираност, някои избиратели дори едва в секцията научават за референдума. Оплакват се и от слабата предизборна кампания на кандидатите и политическите партии специално в Турция.

Доброволци от изселническите организации попълват декларациите на хората, което не знаят добре български език, особено на възрастните.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement