България ще реши дали да поиска конвергентен доклад за готовността ни за еврозоната след 17 февруари.
Това заяви премиерът Росен Желязков от Брюксел, където участва в неформална среща на лидерите на 27-те държави от Европейския съюз.
Редовните доклади на Европейската централна банка (ЕЦБ) се правят на две години и следващият е едва през юни 2026 г., а после такъв ще има през 2028 г.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Ние нееднократно сме заявявали, че темата за еврозоната е приоритет – и на ГЕРБ, и на правителството. Така че ние ще подадем конвергентния доклад. Надявам се, че данните, с които ще боравим и които следва да бъдат потвърдени, ще дадат основанието да считаме, че сме изпълнили критериите. Но в момента изчакваме тази информация, която е изключително важна, за разходи на начислена основа“, обясни Желязков.
На 17 февруари в Брюксел има заседание на страните от Еврогрупата (страните в еврозоната).
Росен Желязков обяви, че именно след него ще се вземе решението да искаме или не извънреден доклад за готовността ни за влизане в зоната.
„Чакаме и данните за дефицита на начислена основа, вероятно в началото на март. През април пък би трябвало да научим данните на Евростат за дефицита на начислена основа“, уточни българският премиер.
Другата гореща тема в Брюксел е как ще отговори Европа, ако Вашингтон наложи мита на европейски стоки.
Европейските лидери обещаха ответни мерки, ако американският президент Доналд Тръмп изпълни заканите си и въведе мита върху вноса на стоки от Европейския съюз (ЕС).
„Ако Съединените щати наложат мита на Европа, тогава се налагат симетрични мерки. Това е правило в дипломацията“, коментира и българският премиер Росен Желязков.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK