Турският премиер Реджеп Ердоган има сериозен проблем. Причината – срещу него не въстанаха секуларистите, а младежите на страната. Такова обобщение на ситуацията в Истанбул, Анкара и други големи турски градове направи кореспондентът на bTV Нахиде Дениз.
Според нея неодобрението на младите срещу министър-председателя се е трупало с години и се дължи на безбройните забрани и ограничения, които той въвежда с цел да върне държавата към ислямските норми – нещо, което противоречи на демократичната посока на развитие на Турция след Ататюрк.
„Не може един политик да маха масите пред заведенията, защото го дразнят пиещите хора на улицата. Той ограничава абортите, като дори при сексуално насилие жената няма право на такава стъпка. Освен това искане жените да ходят забрадени и да раждат по най-малко 3 деца. Въведе и образователна реформа, според която задължително е само училището до 4 клас, въвежда се и религиозно обучение, което е задължително. Въведе и забрана за пушене в собствения автомобил. На хората просто им писна и настояват Ердоган да спре да се бърка в социалния живот на страната – това са авторитарни ислямски норми, които той налага, защото това е неговият манталитет”, обяснява Дениз.
Недоволните турци, които са по площадите, са всъщност интелигенцията на Истанбул – това са работещи и дейни хора като актьори, преподаватели, студенти, художници, повечето говорещи английски език, разказват впечатленията си специалните пратеници на bTV в Турция Иван Георгиев и Борис Пинтев, които се завърнаха днес от размирния Истанбул.
По думите им властите правят всичко възможно да ограничат потока от информация към гражданите – чрез контрол над медиите и интернет. „На централния площад в Истанбул достъпът до Фейсбук и Туитър е блокиран”, посочи репортерът на bTV. Поради това информационно затъмнение отношението на хората към медиите в Турция е негативно – операторът Борис Пинтев е бил принуден да сложи импровизирана табела на камерата си, обясняваща, че телевизионният екип е български.
Иван Георгиев обясни как всяка нощ полицията хвърля газови гранати към протестиращите – със съдържание на химикали, забранени за използване от международната общност през 2007 година. „Той поразява кожата, черния дроб, белия дроб и сърцето, сигурно хиляди са пострадали. В парка Гези имаше импровизиран медицински пункт със студенти по медицина”.
В разговора от Анкара, където живее, се включи и джаз изпълнителката Йълдъз Ибрахимова. Тя разказа как в нейния квартал хората се вдигат на бунт с тенджери и тави, а колите ги подкрепят с клаксоните си – „това е спонтанно народно надигане за протест”, заключи тя.