7 октомври, събота. Рано сутринта. Почивен ден, както и свещен празник в Израел. Повечето семейства са планирали да прекарат деня си у дома с близки или в синагогата. Но изведнъж развиделяващото се небе се изпълва с ракети, които бележат старта на безпрецедентна атака от страна на „Хамас“.

Години наред Израел укрепваше бариерата между себе си и малкия палестински анклав в Газа. За часове обаче пропуските станаха ясни.

В обширен материал Би Би Си анализира всички причини, поради които „Хамас“ успя да извърши толкова координирана и трудна атака от Газа.

Снимка: Reuters

Много ракети за малко време

Около 6:30 ч. местно време ракетите започват да летят. Ислямистката групировка, която контролира ивицата Газа използва тази тактика често. Елементарните по направа ракети се опитват многократно да проникнат през израелския „Железен купол“ – противоракетната система за защита на страната.

Този ден обаче е различен – хиляди ракети са изстреляни в кратък интервал от време. Бройката им говори за месеци наред подготовка и събиране на муниции. „Хамас“ твърди, че е изстрелял 5000 ракети при първата атака – Израел твърди, че са половината от това.

Сирените започват да предупреждават населението за случващото се. Такива има дори в Тел Авив, който е на 60 км от ивицата Газа, както и в Ерусалим.

Докато въздушната атака тече, бойци на „Хамас“ се насочват към укрепленията на границата. Ивицата е белязана от огромна бетонна ограда, на места – метална, и е опасана с камери. Минават и редовни военни патрули.

Въпреки това в рамките на часове оградата на няколко пъти е преодоляна.

Координирани действия

Някои от бойците на групировката успяха да заобикалят бариерата напълно, включително да прелетят над нея с парапланери (има видеоклипове от подобни преминавания, но не са потвърдени от независими източници, уточнява Би Би Си).

Първите снимки от прекосяването на границата се появяват в 5:50 ч. местно време в профил в Телеграм, свързан с „Хамас“. Те са от чекпойнт Керем Шалом – най-южната част на ивицата Газа.

Снимка: EPA

Друга снимка пък показва поне пет мотора, на всеки от тях по двама въоръжени бойци, да преминават през дупка на оградата.

В по-малко охранявана част на границата булдозер събаря оградата. В същото време на най-северната точка на ограда – в Ерез също има атака.

Именно тези координирани нападения над съоръжението правят преминаването му възможно този път.

Ивицата Газа има седем официални чекпойнта – шест се контролират от Израел, един от Кайро. За часове „Хамас“ успява да пробие охраната на няколко места.

Снимка: EPA

Колкото по-навътре, толкова по-добре

Бойците на „Хамас“ нахлуват в Израел във всички посоки. От израелските власти се знае, че са нападнати 27 различни локации. Най-далечната точка на нападение е град Офаким, който се намира на 22,5 км източно от ивицата Газа.

Кадри в социалните мрежи и от официалните медии показват част от атаките и действията на „Хамас“, които явно са били инструктирани „да стрелят на месо“.

Израелската армия посъветва местните да не напускат домовете си.

Едно от нападнатите места е музикален фестивал близо до военната база Реим. Там въоръжени бойци на групировката стрелят безразборно към голяма група млади хора. Според очевидци те обикаляли с ван пълен с оръжия.

Снимка: EPA

Войници и цивилни за заложници

Заложници до момента са взети от музикалния фестивал, както и от други локации. Те са извозени обратно в Газа. Според Израел 100 души – войници и цивилни – са били отвлечени.

Онлайн се появиха видеоклипове, на които се виждат тежко ранени заложници да бъдат разхождани по улиците на Газа под възгласите на местните хора.

Атаките се простират и върху две военни бази – в Зиким и в Реим.

Часове след ракетния бараж срещу Израел стотици израелци са убити.

Държавата веднага насочва армия и помощи към засегнатите места, но „Хамас“ – за първи път – успява да контролира, макар и за часове, територии от Израел. Изненадващата бързина и ефективност на атаката повдигнаха много въпроси пред израелските власти.

Преди обяд на същия ден израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви - „Ние сме във война“.