През последните няколко часа двама високопоставени членове на израелската армия сравниха съботните атаки на „Хамас“ с атаките срещу САЩ на 11 септември 2001 г.
„Това е нашият 11 септември. Хванаха ни“, коментира говорителят ѝ майор Нир Динар.
Подполковник Джонатан Конрикъс също сравни атаките на палестинската паравоенна политическа организация с ударите на кулите близнаци в Америка.
„Това може да са 11 септември и Пърл Харбър в едно“, заяви той, цитиран от Би Би Си.
„Това е най-лошият ден в историята на Израел. Никога досега толкова много израелци не са били убити от едно единствено нещо, да не говорим за вражеска дейност в един ден“, допълва полковникът.
493 са загиналите от израелските удари в ивицата Газа. Броят на ранените палестинци се е увеличил до 2751.
Най-малко 700 души са загинали в Израел по време на нападенията на "Хамас", предаде ДПА, като се позовава на израелски медии. Жертвите са 2977 души.
На 11 септември 2001 г. 19 терористи от „Ал-Кайда“ отвличат четири пътнически самолета. Умишлено разбиват два от тях в двете кули близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк. Tретият самолет се разбива Пентагона – в седалището на Министерството на отбраната на САЩ. Четвъртият самолет пада в открито поле в окръг Съмърсет, Пенсилвания.
Нападението над Пърл Харбър е изненадваща въздушна атака на японския Императорски флот срещу американската военноморска база Пърл Харбър, Хаваи, извършена сутринта на 7 декември 1941 г.
Без предварително обявяване на война от японска страна базата е атакувана от 353 японски бойни самолета – бомбардировачи и торпедоносци, на две вълни, излитащи от шест самолетоносача. Атаката е повратна точка в развоя на Втората световна война, тъй като става повод за влизането на САЩ, която до този момент е неутрална.
В събота в Израел въоръжени лица, които пристигат по въздух, море и суша, стреляха по цивилни, взеха заложници и принудиха семейства да се барикадират на закрито, опитвайки се да съхранят животите си.
Този ден започна рано сутрина със сирени за въздушно нападение, а до обяд се превърна в една от най-ужасяващите атаки, които Израел познава през 75-годишната си история.
Нападателите от „Хамас“, ислямистката въоръжена групировка, която контролира бедната и гъсто населена ивица Газа, убиха стотици хора и раниха още толкова до падането на нощта.
Атаката в събота беше безпрецедентна, за нея липсваше и всякакво предупреждение. Израелската армия в събота се оказа неподготвена въпреки десетилетията, през които страната се превръща в технологична централа, която може да се похвали с една от най-впечатляващите въоръжени сили в света и с водеща разузнавателна агенция.
Изминаха повече от 17 години, откакто израелски войник беше взет като военнопленник при нападение на израелска територия. Израел не е виждал подобно проникване във военни бази, градове и кибуци от битките, които преминаваха от град в град, при войната за независимост през 1948 г.
Как може терористична група от един от най-бедните анклави в света да успее да предприеме такава опустошителна атака?
„Цялата система се провали. Това не е само един компонент. Цялата отбранителна система очевидно не е успяла да осигури необходимата защита за израелските цивилни“, коментира Джонатан Конрикус, бивш международен говорител на израелските отбранителни сили.
Според бившия шеф на израелската разузнавателна агенция „Мосад“ тактиката за сигурност на Израел в събота "се е сринала тотално". „Всичко се е объркало“ и „никой не е имал представа“ какво ще последва, преди „Хамас“ да нападне Израел от Газа.
„Към момента повечето точки на пробив вече са затворени, но има бойци, които все още навлизат на територията на Израел“, коментираха още по-рано на брифинг израелските отбранителни сили.
Повечето от потенциалните места за пробив на бариерата, която разделя Израел и Газа, са блокирани главно с танкове.
Според ООН 123 538 души в Газа са били вътрешно разселени, най-вече "поради страх, опасения за невъзможна защита и унищожаване на домовете им". 73 000 души са били приютени в различни училища.
„В тези училища има електричество, ние им осигуряваме храна, чиста вода, психологическа подкрепа и медицинско лечение“, коментира Аднан Абу Хасна, говорител на агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци (UNRWA).
В Газа живеят 2,3 милиона палестинци. Преди да започне със своите ответни въздушни удари в събота, Израел предупреди хората, живеещи в определени райони, да напуснат.
„Призовавам хората в Газа - махайте се оттам веднага, защото сме на път да действаме навсякъде с цялата си сила“, заяви в събота израелският премиер Бенямин Нетаняху.
„Във военната история винаги има големи изненади, Пърл Харбър, Барбароса, Войната в Йом Кипур. В края на краищата разузнаването може да стигне само дотук“, коментира бившият премиер Нафтали Бенет пред Фарид Закария от CNN в неделя.
Откакто Израел се изтегли от Газа през 2005 г. страната похарчи милиарди долари за защита на границата от атаки. Тази защита поразява всички оръжия, изстреляни от вътрешността на Газа към Израел и спира терористите да се опитват да пресекат границата по въздух или земя, използвайки тунели. За да спре ракетните атаки, Израел използва Железния купол, ефективна система за противоракетна отбрана, разработена с помощта на Съединените щати.
Израел също похарчи стотици милиони долари за изграждане на интелигентна гранична система със сензори и подземни стени, която според Ройтерс е била завършена в края на 2021 г.