Палестинската въоръжена групировка „Хамас“ предприе безпрецедентна атака срещу Израел. Нейните бойци разкъсаха оградата между ивицата Газа и Израел, нахлувайки в еврейските общности, убивайки и отвличайки хора.

Би Би Си прави опит да обясни случващото се, като отговаря на няколко важни въпроса, които в известна степен хвърлят светлина върху един от най-трудните за разрешаване конфликти в историята на човечеството.

Какво трябва да знаем за „Хамас“?

„Хамас“ е палестинска паравоенна и политическа организация. Основана е в края на 1987 г., а целта ѝ е унищожаването на Израел и създаването на Палестинска държава. Голяма част от палестинците подкрепят движението за съпротива.

Снимка: Ройтерс

През годините самоубийствените атентати на представители на „Хамас“ са били насочени най-вече към израелските военни и тайните сили, за да бъде преустановена окупацията на Западния бряг и на ивицата Газа. Групировката води непрекъснати боеве срещу Израел, като е изстреляла или е позволила на други да изстрелят хиляди ракети срещу евреите.

Израел също многократно е атакувала „Хамас“ с въздушни удари и заедно с Египет блокира ивицата Газа през 2007 г. Аргументът за това е, че трябва да се осигури известна сигурност в региона.

Снимка: Reuters

„Хамас“ е определяна като терористична група и то не само от Израел, но и от Съединените щати, Европейския съюз, Обединеното кралство и десетки други държави. Групировката обаче се подкрепя от Иран - тази държава осигурява финансиране на палестинската групировка, както и обучение на бойците.

Какво представлява ивицата Газа?

Ивицата Газа е една от двете части на частично признатата държава Палестина, заедно с територията на Западния бряг. Тази територия е с дължина 41 км и ширина 10 км – тя е разположена между Израел, Египет и Средиземно море.

Снимка: EPA

В ивицата Газа живеят около 2,3 млн. души. Това я превръща в една от най-населените територии в света – 5046 души на квадратен километър.

През годините там се води засилена еврейска колонизация. През лятото на 2005 г. обаче с решение на израелското правителство около 5000 еврейски заселници са принудени да напуснат тези територии.

Как живеят хората в ивицата Газа?

Израел контролира въздушното пространство над Газа и нейната брегова линия, като по този начин ограничава кой и какви стоки да влизат и излизат през граничните пунктове. По подобен начин Египет контролира кой влиза и излиза през границата ѝ с Газа.

Около 80% от населението на тази територия зависи от международната помощ, твърдят от ООН. В доклада на международната организация се казва също така, че един милион души разчитат на ежедневна подкрепа под формата на хранителни продукти.

Какво се случва между Палестина и Израел?

Конфликтът между Израел и Палестина е от 1947 г. и в основата му е борбата за територия. Проблемът е, че от епохата на Римската империя палестинците обитават земите на днешен Израел и сега имат претенции към тях. От друга страна обаче в Библията се казва, че тези територии са принадлежали на еврейските кралства. Това е и причината евреите да гледат на тях като на тяхна древна родина.

Снимка: Reuters

Израел е обявена за държава през 1948 г., въпреки че земята все още се нарича Палестина от онези, които не признават правото на евреите да притежават тази територия. Палестинците също използват името Палестина като общ термин за тяхната територия, включваща също така Западния бряг, ивицата Газа и Източен Йерусалим.

Защо конфликтът е труден за разрешаване?

Всеизвестно е, че от години има постоянно напрежение между Израел и „Хамас“, но атаката на екстремистите в събота – 7 ноември, беше извършена изненадващо (липсваха каквито и да било индикации за нея). Групировката изстреля хиляди ракети срещу Израел, докато десетки бойци преминаха границата и нахлуха в израелските общности, убивайки стотици цивилни и отвеждайки други в плен.

Снимка: Ройтерс

Израел започна незабавни въздушни удари, заявявайки, че те са насочени срещу екстремистки обекти в ивицата Газа.

„Това е най-амбициозната операция, която „Хамас“ е стартирала някога от ивицата Газа, както и най-сериозната трансгранична атака, с която Израел се сблъсква през последното десетилетие“, обяснява международният редактор на Би Би Си Джереми Боуен.

Трябва да се спомене също така, че датата на нападението не е избрана случайно. Тя идва ден след отбелязването на 50-ата годишнина от изненадващата атака на Египет и Сирия през 1973 г., която е в основата на голямата война в Близкия изток.