Международен екип от астрономи е наблюдавал за първи път "на живо" чрез мощен телескоп, разположен в северната част на Чили, процес на вероятно образуване на планета, обвита в дебел слой космически прах и газ, съобщиха от Европейската южна обсерватория (ESO).
Екипът уточнява, че дискът от газ и прах обикаля около младата звезда HD100546, намира се на 335 светлинни години от Земята в Млечния път и може да стане "газов гигант, подобен на Юпитер".
Досега изучаването на процеса на образуване на планета най-често се извършва с помощта на компютърни симулации, каза астрономът Саша Куанц от университета ETH в Цюрих, цитиран от БГНЕС.
"Ако наистина сме открили образуването на планета, учените ще могат за първи път да изучават процеса на формирането на небесното тяло, както и взаимодействието й с околната среда емпирично, още в началото на явлението", каза швейцарският астроном.
Според учените редица аспекти на наблюдавания образ потвърждават теорията, че гигантските планети нарастват с улавяне на газ и прах, останали след формирането на централната звезда.
Екипът от астрономи е открил формиращата се планета с помощта на камера към телескопа на ESO в пустинята Атакама в Чили.
Обсерваторията включва учени от 15 европейски страни и работи с много мощни телескопи, включително с "Very Large Telescope" - най-мощният на Земята.