Затруднена от липсата на човешка сила, ниските шансове и неравномерната международна помощ, Украйна се надява да открие стратегическо предимство във войната срещу Русия.
В множество изоставени складове и тайни работилници се създава армия от роботи, която да намали украинските жертви на бойното поле.
Стартъпите в отбранителния сектор в Украйна са около 250, пише The Independent. Машините се създават в тайни локации, които обикновени приличат на автомобилни сервизи.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В момента Украйна разполага с полуавтономни атакуващи дронове и оръжия за борба с дронове, оборудвани с AI.
Но точно тази комбинация от евтини оръжия и инструменти за изкуствен интелект тревожи много експерти.
Технологичните лидери в ООН изразяват опасения, че използването на дронове и изкуствен интелект в оръжията може да намали бариерата пред убийствата и драстично да ескалира конфликтите.
Human Rights Watch и други международни правозащитни групи призовават за забрана на оръжия, които изключват вземането на човешки решения. Подобна позиция е изразена и в Генералната асамблея на ООН, както и от основателя на SpaceX Илон Мъск и основателите на Google DeepMind.
Още през 2018 година те подписаха обещание да не разработват „смъртоносни автономни оръжия“.
Служителите в стартъп в Украйна, управляван от предприемача Андрий Денисенко, могат да сглобят безпилотно наземно превозно средство, наречено „Одисей“, за четири дни в навес, използван от компанията.
Най-важната му характеристика е цената - 35 000 долара, или приблизително 10% от цената на вносен модел.
Машините имат легла от фибростъкло, двигателите им са изцяло задвижвани от електричество, имат камери и термични сензори.
Четвъртият клон на украинската армия - Силите за безпилотни системи - се присъедини към армията, флота и военновъздушните сили през май.
Инженерите се вдъхновяват от статии в списания за отбрана или онлайн видеоклипове, за да произвеждат машини на ниски цени. По-късно могат да се добавят оръжия.
„Ние се борим с огромна страна и те нямат никакви ограничения на ресурсите. Ние разбираме, че не можем да прекараме много човешки животи“, каза Андрий Денисенко, който ръководи отбранителния стартъп UkrPrototyp. „Войната е математика“, посочва той.
Наземният дрон на компанията „Одисей“ е с големината на малък автомобил. Тежи около 800 килограма. Прилича на танк без купол и може да измине около 30 километра с пълен заряд на батерията.
Прототипът служи за спасяване на пострадал или за доставки, но може да бъде модифициран, като му бъде поставена дистанционно управляема картечница. В бъдеще може да се използва и за разчистване на мини или да се самовзривява.
Михайло Федоров, вицепремиерът по цифровата трансформация на Украйна, насърчава гражданите да посещават безплатни онлайн курсове и да сглобяват дронове в домовете си. Той иска украинците да правят милион летящи машини годишно.