Археолози от Алтайския държавен университет са открили, по всяка вероятност единственият на територията на автономна република Алтай, жертвен олтар, който учените са датирали от началото на ХХ век, съобщава агенция „Интерфакс” като цитира изявление на представител на висшето учебно заведение.

Жертвеният олтар е бил използван от алтайците в началото на ХХ век. Учените припомнят, че жителите на Алтай се отказват официално от кървавите жертвоприношения през 1904 г. и започват да крият олтарите.

Самият артефакт представлява конструкция от плоски камъни с каменен стълб в центъра си.

Долините на Алтай са заселени още в каменната ера - преди около 1,5 млн. години, припомнят наблюдателите.

Алтай се смята за прародина на всички съвременни тюркски народи по света. През 552 г. древните тюрки създават своя държава – хаганат, където се формира тюркският език, получил разпространение благодарение на появата на писмеността известна днес като "архейска руническа писменост".

Заради геополитическото си разположение - центъра на Евразия, през различните исторически епохи, Алтай е обединявал различни етноси и култури.

През 1756 г., след падането на Джунгарската държава, Северен Алтай е анексиран от Руската империя.

Националният състав на населението е изключително разнообразен. В Република Алтай живеят над 100 националности и народности.

Алтайците са коренното население на страната, като всъщност представляват съвкупност от малки тюркско-говорещи народи - телеути, теленгити, алтай-кижи, кумандинци, чалканци, шорци, тубалари и др.