Археолозите са открили доказателства за оризова бира, датираща отпреди около 10 000 години на място в Източен Китай, предава „Индипендънт“.
Това хвърля нова светлина за произхода на алкохолните напитки в Азия.
Откритието в археологическия обект Шангшан в китайската провинция Джъдзян разкрива културния и екологичен контекст на практиката на ферментация на ориз в региона, както и по-широкото развитие на ранното земеделие в Азия.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В изследването, публикувано в списание PNAS в понеделник, учените са открили дванадесет керамични парчета от ранната фаза на обекта, датиращи от преди около 10 000 години.
„Тези парчета бяха свързани с различни типове съдове, включително такива за ферментация, сервиране, съхранение, готвене и обработка“, каза съавторът на изследването Дзян Пинг от Китайския провинциален институт за културни реликви и археология.
Изследователите анализираха остатъци от вътрешните повърхности на керамиката, както и керамичната глина и седиментите в заобикалящата ги среда.
„Значително присъствие“ на останки от оризови вкаменелости е открито в остатъците от керамика, както и малки вкаменелости от нишестени гранули, сълзи на Йов (койкс), трева от двор, пшеница, жълъди и лилии, казаха учените.
Учените отбелязват, че гранулите нишесте показват признаци на разграждане и желатиниране от ензими, процеси, характерни за ферментацията.
Като цяло тези открития потвърждават, че остатъците от керамика са пряко свързани с ферментационните дейности. Изследването подчертава появата на пивоварната технология в ранната култура Шаншан като тясно свързана с отглеждането на ориза и топлия и влажен климат на периода.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase