Aнглийски микроспътници ще улавят опасните отломки в околоземна орбита. Започва най-амбициозния проект за почистване на космически отпадъци.
От земята не можем да видим отломките от ракети и сателити, кръжащи над нас. Това са „космически боклуци”, които застрашават всяка нова мисия в околоземна орбита.
„Трябва да отидем в Космоса и да почистим космическите отпадъци. Но как да го направим? Ако искаме старите сателити сами да изгорят в атмосферата, ще трябва да ги чакаме десетки, дори стотици години”, посочи проф. Крейг Ъндърууд от Космическия център на университета „Съри”.
Затова професор Ъндърууд и негови колеги създадоха микроспътници, които ще улавят космическите отпадъци. Един от вариантите е с помощта на мрежа, изстреляна от микроспътника към някоя рееща се част от ракета.
„Такива части могат да бъдат много опасни, защото се движат със суборбитална или орбитална скорост - около 5, 6, до 7 километра в секунда”, поясни астрофизикът Тихомир Димитров.
Друг микроспътник ще изстрелва своеобразен харпун, с който ще улавя космическите отломки.
„Затова е много важно всички тези боклуци да се събират, да се насочват към атмосферата на Земята, за да могат да изгорят в атмосферата и да имаме едно по-чисто небе за едни много хубави космически изследвания”, добави той.
Тестовете на микроспътниците започват през септември и ще продължат до февруари 2019 г.