След голямото "не" на референфума от миналата седмица, южната ни съседка е все по-близо до историческото решение: дали да остане в еврозоната, или не.
Да разгледаме възможните сценарии. При излизане, гърците ще могат да използват еврото още година, докато драхмата напълно го замени. Експертите казват, че поне в началото този процес ще доведе до инфлация и отлив на капитали.
Един от очакваните негативни ефекти за българската икономика вече е факт. От януари до април вносът от Гърция е намалял с 3.6 на сто. Въпросът за възможното излизане на южната на съседка от ервозоната ядоса икономическия министър.
„Ще коментираме, когато Гърция излезе от еврозоната. Това, което сме се разбрали в МС, е да не създаваме паники и да не рисуваме различни сценарии. Ние си ги правим анализите”, заяви той.
Д-р Йоакеим Каламарис преподава икономика в няколко чужди и български университета. По думите му, ако Гърция се раздели с еврото, това ще засегне не само нея, но и цялата еврозона: „За мен, като икономист, излизането на Гърция от еврозоната ще е добре за самата държава, но не и за еврозоната, защото ще даде тласък и на други страни-членки да напуснат”.
Гърция е категорична: ако еврозоната не улесни изплащането на заемите, страната е готова да национализира банковата система и да въведе драхмата.
„В последните години ние виждаме само задлъжнялост и безработица, а не развитие. Според мен до петък Ципрас ще трансформира "не"-то от референдума в политическо да”, смята д-р Каламарис.
Отговорите на тези трудни въпроси ще станат ясни само до няколко дни. А иначе до края на годината Гърция трябва да върне на кредиторите си над 10 млрд. евро.
Още на 13-ти този месец 455 милиона трябва да бъдат преведени на МВФ. Само седмица по-късно 3 и половина милиарда трябва да бъдат платени на ЕЦБ. Другият падеж от близо 3 милиарда и 200 милиона е на 20 август.