През годините Афганистан неизменно е в топ 3 на страните, източници на най-много бежанци, тръгнали към Европа.

Първата от вълните за последното десетилетие беше през 2013 г. или две години след началото на гражданската война в Сирия. Към този момент основният поток минаваше през Италия.

Снимка: \"Фронтекс\"

С влошаването на конфликта в Ирак, през 2015 г. мигрантската вълна отбеляза своя пик, а над 1 млн. души достигнаха бреговете на Европа, основно през Гърция. През септември 2015 г. Германия и Австрия обявиха, че ще приемат кандидатите за убежище – решение, предизвикало вълни от реакции на континента.

През първите седем месеца на тази година, по данни на „Фронтекс“, броят на нелегалните преминавания на външните граници на Европейския съюз се е увеличил с почти 60% спрямо 2020 г.

Сега бежанците се насочват основно по два маршрута – отново през Централното Средиземноморие и през Западните Балкани към Беларус и Литва. 

След като властта в Афганистан отново е в ръцете на талибаните, политици и експерти вече предупреждават за потенциална поредна мигрантска вълна към Европа.

Външните министри на ЕС ще заседават извънредно утре, а вътрешните – в сряда. От партията на Ангела Меркел са категорични, че кризата не може да бъде решена чрез масов прием на мигранти, както преди 6 години, когато Германия отвори вратите си за над половин милион души.

„Европейският съюз трябва да е подготвен, че към Европа ще тръгнат бежанци. И този път трябва да доставим на региона хуманитарна помощ навреме. 2015 г. не трябва да се повтори“, коментира Армин Лашет, кандидат за канцлер на Германия от ХДС.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement