През годините Афганистан неизменно е в топ 3 на страните, източници на най-много бежанци, тръгнали към Европа.

Първата от вълните за последното десетилетие беше през 2013 г. или две години след началото на гражданската война в Сирия. Към този момент основният поток минаваше през Италия.

Снимка: \"Фронтекс\"

С влошаването на конфликта в Ирак, през 2015 г. мигрантската вълна отбеляза своя пик, а над 1 млн. души достигнаха бреговете на Европа, основно през Гърция. През септември 2015 г. Германия и Австрия обявиха, че ще приемат кандидатите за убежище – решение, предизвикало вълни от реакции на континента.

През първите седем месеца на тази година, по данни на „Фронтекс“, броят на нелегалните преминавания на външните граници на Европейския съюз се е увеличил с почти 60% спрямо 2020 г.

Сега бежанците се насочват основно по два маршрута – отново през Централното Средиземноморие и през Западните Балкани към Беларус и Литва. 

След като властта в Афганистан отново е в ръцете на талибаните, политици и експерти вече предупреждават за потенциална поредна мигрантска вълна към Европа.

Външните министри на ЕС ще заседават извънредно утре, а вътрешните – в сряда. От партията на Ангела Меркел са категорични, че кризата не може да бъде решена чрез масов прием на мигранти, както преди 6 години, когато Германия отвори вратите си за над половин милион души.

„Европейският съюз трябва да е подготвен, че към Европа ще тръгнат бежанци. И този път трябва да доставим на региона хуманитарна помощ навреме. 2015 г. не трябва да се повтори“, коментира Армин Лашет, кандидат за канцлер на Германия от ХДС.