Девет американски щата ще решат на 8 ноември дали да либерализират законите си за марихуаната в поредица от щатски инициативи за гласуване, които могат да дадат нов тласък на нарастващото приемане на дрогата в цялата страна, пише БТА.
Калифорния, Аризона, Невада, Масачузетс и Мейн ще гласуват за легализиране на марихуаната за развлекателна употреба, което ще направи възможно наркотикът да бъде притежаван, закупуван и използван от възрастни.
Четири други щата също ще гласуват за разрешаване или разширяване на медицинската употреба на марихуаната за пациенти по лекарско предписание, присъединявайки се към 25 щата, в които това вече е законно.
Вероятно след тези гласувания пазарът за легална марихуана в САЩ ще се разшири значително (до обем от 22 млрд. долара), формирайки голям блок от територия в западната част на страната с пробиви на изток, където наркотикът ще може да бъде купуван легално. Според някои експерти това може да доведе и до лавинообразен ефект, който накрая неизбежно ще доведе до легализиране на марихуаната в цялата страна.
Марихуаната за развлекателна употреба вече е законна е западните щати Аляска, Вашингтон, Орегон и Колорадо, както и в района на столицата на САЩ Вашингтон. Притежанието, употребата и продажбата на марихуана обаче все още се считат за престъпление в повечето американски щати. През 2014 г. са били извършени над 600 000 ареста заради притежание на наркотика.
Законовите промени на щатско равнище следват промените в общественото мнение. През 1996 г., когато избирателите в Калифорния направиха първата крачка и гласуваха за легализирането на марихуаната за медицинска употреба, само една четвърт от американските граждани смятаха, че наркотикът трябва да е законен. През 2015 г. процентът се покачи на 58.
В същото време, федералното законодателство все още определя марихуаната като наркотик от първа категория – наравно с хероина. Както настоящият президент Барак Обама, така и наследникът му – Хилари Клинтън или Доналд Тръмп, обаче са на позицията, че щатите трябва да имат право на собствени политики по този въпрос.
Поддръжниците на легализирането изтъкват като аргумент обществените и финансови загуби от забраната, включително изхарчените милиарди за налагане на спазването на законите за марихуаната, както и широката употреба на наркотика за облекчаване на страданията на болни от СПИН и рак и при лечение на епилепсия и други заболявания.
Аргументите против се фокусират върху притесненията за отслабване на вниманието при шофиране, предотвратяване на употребата на наркотика от младежите и моралните последици от пускането на още едно упойващо средство на пазара.