15 ноември 2022 г. е денят, в който населението на Земята достигна прогнозираните 8 млрд. души, сочат данните на ООН.

От 1950 г. насам продължителността на живота се е удължила с 25 години, но това носи със себе си и заплаха за човечеството. Увеличаването на популацията на Земята е главната причина да повишаването на емисиите от вредни газове и унищожаването на екологията. Всеки отделен човек е отговорен за изчерпване на ресурсите, с които разполагаме.

Снимка: iStock

Как се е разраснало човечеството?

Преди около 300 хиляди години, когато за първи път се появява вида Хомо сапиенс, тоталната бройка на човечеството е била забележително малка – между 100 и 10 хиляди души. Хората са били толкова малко, че е отнело приблизително 35 хиляди години на човечеството да се удвои като бройка.

След появата на земеделието преди между 15 000 и 10 000 години, е имало между 1 млн. и 10 милиона души на планетата. Тогава е отнело 1500 години да се удвоят.

Снимка: iStock

През XVI век времето за удвояване пада до 300 години, а до началото на XIX това отнема едва 130 години.

От 1930 до 1974 г. населението на Земята отново се удвоява – само за 44 години.

Прогнозите на ООН са, че до 2050 г. населението на планетата ще достигне 9,7 млрд. души, а до 2100 – 11 милиарда. Тъй като растежът е неизбежен, климатични експерти смятат, че трябва да търсим отговори на въпросите на други места.

Снимка: iStock

Живеем извън възможностите си

Планетата ни има всичко нужно да изхрани население от 8 млрд. души и потенциалът да го направи с още много милиарди. Но трябва да преосмислим използването на ресурсите. Това е мнението на Ванеса Перец-Сирера, директор икономика на Световния институт по ресурсите.

„Имаме нужните ресурси, но трябват огромни усилия в политическата икономика и геополитиката, за да успеем да ги използваме както трябва“, казва тя.

„Всичко зависи от това как споделяме глобалните ресурси“, коментира от своя страна Силвия Лорек, професор по консуматорска икономика в университета в Хелзинки.

Снимка: iStock

„Живеем извън възможностите си вече известно време. Няма да можем да поддържаме живота още дълго. Колкото повече хора, особено такива, които се надяват да имат удобен западен тип живот, толкова по-трудно става за Земята да регенерира биологичните си ресурси – флората, фауната, чистата вода и земя“, обяснява Лорек.

Според глобалното НПО Global Footprint хората на земята имат нужда от 175% от световните екологични ресурси всяка година, за да покрием нуждите на човечеството. Това е с условието, че всички живеят като американски граждани.

Визуалното отражение на това е следното – на Съединените щати са нужни ресурсите на 5,1 планети Земя, на Австралия – 4,5 планети, на Русия – 3,4 планети, на Германия – 3 и т.н.

Снимка: iStock

Да живеем с по-малко, защото иначе няма да има за никого

Свръхконсумацията не е доброволна, добавя Лорек. Тя е категорична, че човечеството трябва да се научи да живее с по-малко. Рекламите, телевизията, медиите създават усещането, че „за да живееш добре, трябва да си финансово стабилен“, но не винаги това е така.

През последните години Лорек и екипът ѝ провеждат проучване сред хора със сравнително удобен стандарт на живот и как се научават да живеят с по-малко, без да жертват качеството си на съществуване. Учените се фокусират върху три отделни области – как ядем, как живеем и как се движим.

Снимка: iStock

Препоръките включват универсални съвети – да променим диетата си към по-растително ориентирана с максимално ограничаване на животинските продукти и да се откъснем от зависимостта ни от използването на самолети и наземен транспорт. Експертите съветват също да се изградят „умни градове“, в които да могат да живеят повече хора, но по-екосъобразно и с похабяването на по-малко ресурси.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement