Лидерите на НАТО се събират във Вашингтон за тридневна среща на върха, която започва на 9 юли, за да отбележат 75-ата годишнина на Алианса.

Украйна иска да види "силно" решение, взето на срещата, докато Киев се опитва да постигне стратегическата си цел да се присъедини към военния съюз, каза съветникът по външната политика на президента Володимир Зеленски пред Ройтерс.

Игор Жовква, заместник-началник на кабинета на президента на Украйна, говори в интервю преди да замине за Люксембург за среща на Европейския съюз, която официално дава началото на преговорите за присъединяване на Украйна. Той каза, че Киев иска срещата на върха на НАТО да завърши с конкретни резултати.

Зеленски, който неуспешно лобира за политическа покана за присъединяване към Алианса на срещата му във Вилнюс миналото лято, каза, че тазгодишната среща на върха трябва да реши въпроса с поканата на Киев да се присъедини.

Докато шефът на НАТО Йенс Столтенберг и Вашингтон заявиха, че не очакват 32-те членки на Алианса на срещата на върха на 9-11 юли да поканят военния Киев да се присъедини, Столтенберг каза, че се надява да покаже, че Украйна се приближава към членство.

Съюзниците обсъждат възможен текст в изявлението на срещата на върха, който би могъл да изпрати този сигнал, като например обявяването, че пътят на Украйна към НАТО е „необратим“.

Основни резултати от срещата се очаква да бъдат решения, свързани със засилването на отбранителния потенциал на НАТО, включително източния му фланг, продължаването на политическата и практическа подкрепа на Алианса за Украйна, задълбочаване на отношенията с партньорите на НАТО от Индийско-тихоокеанския регион и укрепването на отбранителната промишленост на държавите от НАТО.

Българската делегация е водена от служебния премиер Димитър Главчев. Позицията на страната ни за срещата беше одобрена от Министерския съвет в края на миналия месец. Помощта възлиза на 80 милиона евро и не включва изпращане на български военни в Украйна.

Ключови моменти от историята 

Организацията започва съществуването си от 1949 г., за да противодейства на Съветския съюз в Студената война.

САЩ, Канада и 10 западноевропейски държави подписват Вашингтонския договор за създаване на Северноатлантическия пакт. Член 5 гласи: „Страните се съгласяват, че въоръжена атака срещу една или повече от тях в Европа или Северна Америка ще се счита за нападение срещу всички тях.

Сред големите кризи в историята на НАТО е оттеглянето на Франция от военната структура на пакта през 1966 г. Тя обаче запазва мястото си в политическите структури, a през 2009 г. по време на мандата на президента Никола Саркози, се връща във военните структури.

Понастоящем организацията наброява 32 държави. България се присъединява към нея през 2004 г. От 2017 г. генерален секретар на НАТО е Йенс Столтенберг, бивш министър-председател на Норвегия.