70% от младите хора в Албания искат да емигрират от страната си, сочат данните от проучване на Фондация „Фридрих Еберт” за проблемите на младежите в балканската държава.

За 80% от младите най-голям проблем представлява намирането на работа. Скептицизъм към политическата класа заявяват 96% от участниците в проучването, които са на възраст между 16 и 27 г. Въпреки това те посочват, че членуват в партии, за да получат работа, показват още резултатите от сондажа, публикувани в албанския вестник „Шкип", цитиран от БТА.

Според директора на фондацията Франк Ханке тези данни са "учудващи за една демократична страна". „Албанските младежи се записват в политически партии, само за да си намерят работа. Участието в политиката се възприема като сигурност за бъдещето,” казва Ханке.

В същото време управляващата Демократическа партия изпитва затруднения за приемането на закони в областите на държавното управление и върховенството на закона. Това е едно от условията Албания да получи статут на кандидат за членство в Европейския съюз.

Управляващите не успяха да осигурят необходимото мнозинство от две трети за гласуване на законите в парламента и затова прибягнаха до референдум. Еврокомисарят за разширяването Щефан Фюле обаче се изказа против референдума.

„Много пъти съм повтарял, че законите, свързани с интеграцията, трябва да се приемат с консенсус между правителство и опозиция,” изтъкна Фюле в съобщение за медиите. Еврокомисарят подчерта, че референдумът не може да замени диалога между управляващи и опозиция и не допринася за постигане на консенсус.

През февруари Щефан Фюле посети Тирана с мисията да помогне за преодоляване на политическата пропаст между управляващата Демократическа партия на премиера Сали Бериша и опозиционната Социалистическа партия на Еди Рама.

Албания е в политическа криза, откакто Демократическата партия спечели с незначителна преднина на парламентарните избори през 2009 г. Изборите, които според опозицията са били нагласени, бяха последвани от безредици и демонстрации и парализа на парламента. Всички досегашни опити спорът да се реши с междупартиен диалог останаха без резултат.