Нотр Дам официално отваря врати на 7 декември 2024 г. с литургична церемония. На следващия ден в катедралата ще бъде отслужена публична меса, а камбаните ѝ отново ще започнат да отбелязват часовете от ежедневието на френската столица.
На 15 април 2019 г., около 18:50 ч. пламва пожарът в знаковата сграда в центъра на френската столица. От покрива на 850-годишната катедрала се издига дим, а парижани наблюдават от покривите как любимата сграда гори, пише БГНЕС.
В 19:30 ч. кулата на катедралата се разбива в поток от пламъци.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Тези пламъци все още не са угаснали, когато френският президент Еманюел Макрон обещава да възстанови катедралата, „по-голяма и по-красива“, наричайки я „част от съдбата на Франция“.
Най-накрая този процес е завършен.
От 1991 г. Нотр Дам е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Непосредствено след пожара през 2019 г. президентът Макрон предизвика полемика, когато лансира идеята за внасяне на „съвременен жест“ при възстановяването на катедралата.
Неговият тогавашен министър-председател Едуар Филип отправи неофициална покана за представяне на предложения чрез Туитър.
Проектите заляха интернет. Сред фаворитите на публиката беше плувен басейн на покрива. Друго предложение беше за розов прозорец, брандиран с емблемата на Louis Vuitton, след като компанията обеща 211 милиона долара за възстановяването на Нотр Дам.
Венецианската харта от 1964 г., световно признат референтен документ за дейностите по опазване на културата, постановява, че паметниците на културното наследство трябва да се променят възможно най-малко. Поддавайки се на широкия натиск, през юли 2020 г. Макрон заяви, че Нотр Дам трябва да бъде възстановена „à l'identique“, или „точно както е била“.
„Идентичната“ катедрала на Макрон, чието възстановяване се ръководи от архитекта Филип Вилньов, едновременно спазва нормите на ЮНЕСКО и потвърждава връзката между миналото и настоящето на Франция.
Реставраторите на катедралата от XXI век са прикрили шевовете между старото и новото. Над 1000 души от цял свят са работили по проекта. Сред тях са занаятчии дърводелци, стъклари, художници и каменоделци. Експертите по реставрация старателно са изтрили саждите и мръсотията. Заедно те са преоткрили и пресъздали пластове от историята на катедралата в нейния възроден вид.
Всяка от камбаните на Нотр Дам си има име, включително деветте камбани на кулата, които бяха отлети през 2013 г. в чест на 850-годишнината на катедралата.
Днес Нотр Дам въплъщава миналото и настоящето на нацията. Бронзова паметна плоча точно пред основата на катедралата отбелязва „нулевия километър“ на Франция: Това е точката, от която се измерват всички разстояния във Франция.
Френските медии понякога наричат Нотр Дам „Chantier du siècle“. Това е израз, който означава както „проектът на века“, така и по-амбициозно - „строителната площадка на историята“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK