Президентът на Китай Си Дзинпин пристига на официално посещение в Сърбия. Той ще бъде посрещнат от сръбския президент Александър Вучич и ще остане в страната до сряда. По време на историческата визита е планирано подписване на над 30 споразумения.
Това ще е второто официално посещение на Си Дзинпин в Сърбия от 2016 година. Тогава бе и първата визита на китайския президент в страната от 32 години, като тогава бе подписана Декларация за стратегическо партньорство.
Вучич се срещна със Си миналия октомври в Пекин по време на третия форум „Един пояс, един път“. Тогава бяха подписани 18 споразумения, включително и споразумение за свободна търговия между Сърбия и Китай, което би трябвало скоро да влезе в сила, съобщава БТА.
Европейската обиколка на китайския президент включва три столици – Париж, Белград и Будапеща. Това са и първите посещения на Си Дзинпин в Европа за последните почти пет години – от обявяването на пандемията от COVID-19.
За пристигането на Си в Белград са предприети засилени мерки на сигурност, а делегацията му ще бъде охранявана от 3400 полицаи.
Китайският лидер ще бъде посрещнат от сръбски изтребители МиГ-29, които ще придружат самолета му от границата, а на белградското летище ще бъдат строени в негова чест сръбски гвардейци.
По магистралата към Белград ще бъдат поставени китайски и сръбски знамена. Тържественото посрещане на китайската делегация, състояща се от 400 души, ще бъде организирано пред палата „Сърбия“, която се използва от сръбското правителство и правителствени агенции.
Организира се и тържествен обяд, а китайският президент ще има възможността да опита сръбска храна и вина. Ще има музикална програма на сръбски и китайски език, която ще бъде завършена със сръбската песен „Това е Сърбия“.
По повод пристигането на Си Дзинпин в Белград в сръбския вестник „Политика“ бе публикуван авторски текст на китайския президент.
„Каквито и промени да настъпват в международната обстановка, Китай и Сърбия остават приятели и добри партньори. Нашето стоманено приятелство постоянно се укрепва, създава модел за взаимодействие между икономиките и хората“, посочва китайският държавен глава.
Посещението на китайския лидер е на 25-ата годишнина от бомбардировката на китайското посолство в Белград по време на въздушната война на НАТО над Косово.
На 7 май 1999 г. американски самолети хвърлиха пет бомби върху комплекса на китайското посолство в сръбската столица, като го подпалиха и убиха трима китайски граждани. Други 20 бяха ранени при инцидента, който оттогава обтегна отношенията между двете сили.
В статията в сръбския вестник „Политика“ Си споменава и бомбения атентат, като казва, че „не трябва да забравяме, че на днешния ден преди 25 години НАТО нагло бомбардира китайското посолство в Югославия. Китайският народ цени мира, но никога няма да позволи историческите трагедии да се повторят“ .
Западният военен алианс започна въздушната война през март същата година, за да принуди тогавашния сръбски лидер Слободан Милошевич да прекрати бруталното нападение срещу етническите албански бунтовници в Косово.