На 13 май 1981 г. в 17:20 ч. на площад „Свети Петър" в Рим папа Йоан Павел II е прострелян, докато поздравява събралото се множество от хора. Стрелецът е заловен на местопрестъплението. Това е турският гражданин Мехмед Али Агджа.

Атентаторът заявява, че е действал сам и по свое собствено убеждение. Скоро след това е осъден по бързата процедура на доживотен затвор. Година по-късно Агджа променя своите показания и започва да твърди, че зад атентата стоят българските тайни служби.

Снимка: Getty Images

Започва ново разследване и на 25 ноември 1982 г. е арестуван българинът Сергей Антонов, служител в представителството на БГА „Балкан“ в Рим. Следва шумен съдебен процес, който продължава цели четири години. По време на изслушванията Агджа се заплита в редица противоречия и говори за участие в атентата както на КГБ, така и на американските служби.

На 29 март 1986 г. съдът оневинява Сергей Антонов поради липса на доказателства. Мистерията около неуспешното покушение обаче продължава и периодично отново започва да се говори за „българската следа“ в стрелбата срещу Йоан Павел II.

Снимка: Getty Images

Самият Йоан Павел II казва, че никога не е вярвал в „българската следа“ пред българския президент Георги Първанов по време на посещението му в нашата страна през 2002 г.

Каква е истината, знае само атентаторът. А той продължава да се заплита в противоречия. През 2013 г. Али Агджа заяви, че е извършил нападението по поръчение на аятолах Хомейни. Със сигурност се знае, че терористът е имал връзки с турската ултранационалистическа организация „Сивите вълци“.

Снимка: Getty Images

След 19 години в италиански затвор Али Агджа бе помилван и изпратен в Турция, където излежава още 5 години за убийството на редактор на ляв вестник през 1979 г. През 2010 г. Али Агджа е освободен окончателно.

След процеса Сергей Антонов се завръща в България в лошо здравословно състояние. Почива на 1 август 2007 г.