Голяма част от земите по света изсъхват, което намалява способността на растенията и животните да оцеляват, според доклад на ООН, публикуван в понеделник на преговори, на които страните работят за справяне с проблема, пише "Асошиейтед прес".

Докладът беше публикуван на срещата на върха на ООН в Рияд, Саудитска Арабия, посветена на борбата с превръщането на някога плодородни земи в пустини поради по-високите температури от причинените от човека промени в климата, липсата на вода и обезлесяването.

Установено е, че повече от три четвърти от сушата в света са имали по-сухи условия от 1970 г. до 2020 г. в сравнение с предходния тридесетгодишен период.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„По-сухият климат, който сега засяга огромни земи по света, няма да се върне към предишния си вид“, каза Ибрахим Тиав, ръководител на Конвенцията на ООН за борба с опустиняването, който подпомага преговорите в Рияд. „Тази промяна предефинира живота на Земята.“

По време на разговорите, които започнаха миналата седмица и трябва да приключат в петък, нациите обсъждат как по-добре могат да помогнат на света да се справи със сушите, както с по-спешните трудости като липса на вода, така и с по-постоянния проблем с деградиращата земя.

Изсушаването на Земята идва с опустошителни последици

Ако тенденциите за глобално затопляне продължат, близо пет милиарда души - включително в по-голямата част от Европа, части от западните САЩ, Бразилия, Източна Азия и Централна Африка - ще бъдат засегнати от засушаването до края на века, което е увеличение от една четвърт от световното население днес, предупреждава докладът.

 

Главният учен на UNCCD Барън Ор предупреди, че по-сухата земя може да доведе до „потенциално катастрофални въздействия, засягащи достъпа до вода, които биха могли да тласнат хората и природата още по-близо до катастрофални повратни точки“, където хората вече не са в състояние да обърнат вредните ефекти от изменението на климата.

Серджо Висенте-Серано, един от водещите автори на доклада, каза, че тъй като атмосферата се нагрява, защото изгарянето на въглища, нефт и газ изхвърля затоплящи планетата емисии, това води до повече изпарение на земята. Това прави водата по-малко достъпна за хората, растенията и животните, което затруднява оцеляването.

Засушливостта също води до повече миграция, тъй като неравномерните валежи, деградиращата земя и честият недостиг на вода правят по-трудно икономическото развитие на регионите или нациите, се казва в доклада. Тенденцията е особено забележима в някои от най-сухите райони в света като Южна Европа, Близкия изток и Северна Африка и Южна Азия.

Разглеждането на проблема на преговори в ООН става бавно

Преговарящите в Рияд основно обсъждат как най-добре светът може да реагира на по-честите и вредни суши.

Джес Вайгелт от европейския мозъчен тръст за климата TMG каза, че това все още е пречка, защото страните не могат да се споразумеят дали богатите нации трябва да отделят средства за реагиране на сушата по света.

Всички обещани пари ще отидат за по-добри системи за прогнозиране и наблюдение, както и за създаване на резервоари и други структури, които могат да осигурят достъп до вода дори по време на продължителни сухи периоди.

Обещанието от домакина Саудитска Арабия за 2,15 милиарда долара от различни страни и международни банки за устойчивост на суша, бе определено като задаване на правилния тон на срещите. Арабската координационна група – 10 банки за развитие, базирани в Близкия изток – отдели 10 милиарда долара до 2030 г. за справяне с деградиращите земи, опустиняването и сушата.

Средствата се очаква да подкрепят 80 от най-уязвимите страни, които се подготвят за влошаване на условията на суша.

Но ООН изчислява, че между 2007 и 2017 г. сушите са стрували 125 милиарда долара в световен мащаб.

„Като домакини, нашата основна цел е да помогнем за улесняването на провеждащите се критични дискусии“, каза Осама Факиха, заместник-министър на околната среда на Саудитска Арабия и съветник на председателството на преговорите. „Тези кризи не познават граници.“

Докато сушата може да бъде много вредна, в доклада от понеделник, пише, че възстановяването е възможно. Но той назовава изсушаването на земята „безмилостна заплаха, която изисква трайни мерки за адаптиране“.

По-дълготрайните решения - като ограничаването на изменението на климата - не са сред темите на разговори на срещата на върха в Рияд. Домакинът Саудитска Арабия отдавна е критикуван от някои други нации и климатични анализатори за забавяне на напредъка по ограничаване на емисиите от изкопаеми горива на други преговори.

Докладът на ООН препоръчва на страните да подобрят своите практики за използване на земята и да използват по-ефективно водата. Това включва въвеждане на мерки като отглеждане на култури, които се нуждаят от по-малко вода и методи за напояване, които са по-ефективни - като капково напояване, което подава вода към растенията бавно, за да минимизира изпарението - в много по-голям мащаб.

Андреа Торети, един от водещите автори на доклада, каза, че справянето с проблема - точно като справянето с изменението на климата или загубата на биологично разнообразие - ще изисква държавите да работят по-добре заедно.

Това „изисква координирани международни действия и непоколебима ангажираност“, каза той. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK