В малък параклис в живописния швейцарски град Люцерн е инсталиран „AI Исус“, който позволява на енориашите да изповядват греховете си пред цифрова версия на Божия син.

Многоезичният бот е поставен в изповедалнята на параклиса „Петър“, като зад решетъчния отвор се прожектира „небесна холограма“, пише Индипендънт, като цитира DW.

Създателите на проекта „Deus in Machina“ казват, че това е експериментална арт инсталация, чиято цел е да изследва духовността в контекста на изкуствения интелект.

„Deus in Machina„ насърчава критичното осмисляне на границите на технологиите в контекста на религията“, се казва на уебсайта на проекта.

„Срещата с Исус от изкуствения интелект и съпътстващата програма имат за цел да насърчат критичното отношение към него.“

Две трети от хората, които са използвали кабината за изповед на AI Исус, са заявили, че са имали духовно преживяване, въпреки че един от тях я е определил като „фалшиво“.

Някои от посетителите на църквата казват, че са намерили вдъхновение и утеха в разговора с AI Исус.

„Той успя да ме утвърди в начина ми на действие и ми помогна с въпросите, които имах, като например как мога да помогна на други хора да го разберат по-добре и да се доближат до него“, каза една жена.

Друг споделя: „Бях изненадан, беше толкова лесно. И въпреки че е машина, тя ми даде толкова много съвети. Също така, от християнска гледна точка, се почувствах обгрижвана и си тръгнах наистина утешена“.

Концепцията за AI Исус е замислена от компютърни учени в университета, а благословията ѝ е дадена от богослова на Петровия параклис Марко Шмид.

„Това, което правим тук, е експеримент - искахме да поставим началото на дискусията, като позволим на хората да имат съвсем конкретен опит с Изкуствения интелект“, каза той пред.

„По този начин ще имаме основа да говорим за него и да го обсъждаме помежду си... Достъпността е лесна, 24 часа в денонощието, така че има способности, които пасторите нямат“.

Сред скептично настроените към инсталацията е професорът по етика Петер Кирхшлагер, който твърди, че AI Исус не служи като подходящ заместител на човешкия свещеник.

„Трябва да внимаваме, когато става дума за вяра... когато намираме смисъл в религията. Това е област, в която ние, хората, всъщност значително превъзхождаме машините, така че трябва да правим тези неща сами“, предупреждава професор Кирхшлагер.

Това изречение повтаря това на философа по въпросите на изкуствения интелект Ник Бостром, чиято последна книга описва как технологичният напредък може да доведе до форма на подобна на рая утопия.

Професорът от Оксфордския университет вярва, че дори в рамките на такова бъдеще хората вероятно все още ще предпочитат други хора да предлагат духовни напътствия.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK