200 досъдебни производства за финансови престъпления в България се очаква да постъпят в новата Европейска прокуратура, оглавявана от Лаура Кьовеши.

Наднационалният орган започна работа днес и вече разследва измама в Германия за 10 млн. евро. Става въпрос за трансграничен случай на данъчна измама с ДДС на стойност над 10 млн. евро. 

С работата си Европейската прокуратура ще защитава нашите интереси като данъкоплатци в Европейския съюз. Започва да работи в изключително важен момент, когато се оценяват националните планове за възстановяване на икономиките на 27-те и Европа ще им даде 750 млрд. евро под формата на заеми или безвъзмездни субсидии, а рискът от измами е висок.

Според зам.-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова огромният бюджет за справяне с COVID пандемията ще отвори работа на европрокуратурата.

Европейската прокуратура ще преследва измами, корупция, пране на пари, трансгранични измами с ДДС.

„Нашите решения имат пряко влияние върху основните права на европейските граждани. Ние сме първото същинско острие за защита на правовата държава в ЕС“, обяви европейският главен прокурор Лаура Кьовеши.

Европейската прокуратура има амбиция за разглежда над 3000 сигнала на година и ще подвежда под отговорност извършителите на престъпления в 22 държави членки.

 

Дания, Ирландия, Унгария, Полша и Швеция все още не участват.

България трябва да изпрати още 6 кандидатури за делегирани прокурори. Възникна проблем във връзка с несъответствието на кандидатурите с критериите, заложени както в регламента, така и във вътрешните правила на прокурорската колегия на ВСС.

Изискванията са за практически опит в наказателно производство на финансови, данъчни и икономически престъпления, както и опит в международно сътрудничество по наказателно-правни въпроси. Срок обаче за новите предложения от наша страна няма.