Хиляда души от Европейския съюз са в неизвестност в Непал след разрушителното земетресение и е потвърдена смъртта на 12 европейци, съобщи посланичката на ЕС в Непал Ренсе Теринк, цитирана от Ройтерс.
"Не знаем къде са, нито къде биха могли да бъдат", каза тя пред журналисти в Катманду. Повечето от тях по думите ѝ са туристи, пътували в местностите Лангтанг и Лукла.
Лангтанг е популярно място за трекинг северно от Катманду, а Лукла е начална точка за алпинистите, тръгващи на деветдневен поход към базовия лагер под Еверест.
Друг представител на ЕС, пожелал анонимност, заяви, че по-голяма част от изчезналите най-вероятно ще бъдат открити живи, но тяхното състояние в момента е неизвестно заради трудния терен и липсата на достъп до засегнатите райони.
Разрушения и отчаяние в Непал шест дни след земетресението
Макар че властите овладяват ситуацията в столицата Катманду, до много региони на провинцията помощ не стига. Жертвите вече са над 6200.
Усилията за разчистване на Катманду не спират ден и нощ. Спасителите бяха обнадеждени от поредната новина за оцелял сред развалините. Камериерката Кришна Кадха се бори за живота си в полева болница, след 5 дни под руините, лежейки между 3 трупа.
В дълбоката провинция на Непал ситуацията обаче е отчайваща. Помощта свършва там, докъдето стигат асфалтовите пътища.
Междувременно журналисти се добраха до епицентъра на труса. Там всичко е изравнено със земята, а загиналите са над 1500 души. За мощността на природното бедствие свидетелстват и аматьорски кадри от момента на трагедията.