24-годишната Бруна Валеану се мести в Израел от Бразилия преди 10 години в търсене на по-безопасен живот. Тя е служила като инструктор по стрелба в израелската армия и е учила в университета в Тел Авив.
На 7 октомври тя отива на музикалния фестивал в пустинята близо до ивицата Газа. Най-малко 260 души са убити, когато бойци на „Хамас“ нападат посетителите.
Бруна е сред убитите. В последното си съобщение от фестивала, по думите на нейни приятели, тя пише, че е заобиколена от въоръжени мъже. След това няма връзка с нея.
Момичето има само майка си и сестра си в Израел. Те се опасяват, че на погребението няма да има достатъчно хора за минян - кворум, необходим за погребалните ритуали. Така доброволци публикуват в интернет съобщения, в които молят хората да дойдат на погребението, ако имат възможност.
В юдаизма минян е кворумът от 10 възрастни евреи, необходим за определени религиозни задължения. В по-традиционните течения на юдаизма само мъже на 13 и повече години могат да съставят минян. В по-либералните течения се броят и жените.
Най-често срещаната дейност, изискваща минян, е публичната молитва. Съответно терминът минян в съвременния юдаизъм е придобил второстепенното значение да се отнася за молитвена служба.
В крайна сметка вместо 10 на погребението на 24-годишното момиче, което бе във вторник в град Петах Тиква, се събират около 10 000 души, съобщава израелският канал N12. Гробището е изпълнено с израелци, дошли да отдадат последна почит на Бруна и да споделят скръбта на семейството ѝ.
Макс Бродски, един от доброволците, разказа, че също е видял съобщение, в което приятелите на Бруна "изразяват загриженост, че няма да има минян".
"Щом е така, трябва да отидем да допълним миняна. Помислихме със сина ми… И още няколко хиляди души помислиха същото и дойдоха на погребението“, разказва Бродски.
"Хиляди, хиляди хора дойдоха. Паркираха колите си на няколко километра от гробището и вървяха пеша", пише друг израелец, дошъл на погребението.
Хората разказват, че се е образувало огромно задръстване по пътя към гробището.
„Към гробището имаше много голямо задръстване и си помислихме, че може да има много погребения. Все още не знаехме, че всички идват за Бруна“, разказва жена, отзовала се на призива в интернет.
"Хората паркираха от двете страни на пътя. Превърнаха го в паркинг в продължение на стотици метри. Вървяхме пеша, докато полицията не ни спря и не пусна повече хората. Не искаха да има прекалено масово мероприятие. Казаха, че е опасно да се събираме по този начин", разказва още тя.
"Въпреки факта, че не успяхме да присъстваме на самото погребение, то беше едно от най-въздействащите събития. Мислехме, че ще бъдем шепа хора, а беше просто вълнуващо. Удивително е да видиш колко много хора ги е грижа и не седят просто вкъщи - дори хора, които не я познаваха“, добавя жената.