Стана това, което се очакваше – въпреки големите усилия, които се положиха от ЕС и 3 от държавите, които са страна по това споразумение, да убедят нашите партньори зад Океана, че то е голямо постижение на дипломацията и е по-добре да го има, отколкото да го няма. По този начин вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева коментира в студиото на „Тази сутрин” ескалацията на напрежението в Близкия Изток след излизането на САЩ от споразумението за ядрената програма на Иран.
„Всички опитахме да разубедим САЩ, за съжаление очевидно решението е било взето преди това. Позицията на България е, че е абсурдно да се откажеш от нещо, когато нямаш друго насреща”, подчерта тя.
По думите й има проблемни въпроси в отношенията с Иран, но те трябва да бъдат обект на допълнителни споразумения, а не да се превръщат в повод за разваляне на ядреното, за което има 10 международни доклада, доказващи, че се спазва от Техеран.
Захариева посочи, че сега следващата цел на Европа е Иран да не се отказва от споразумението.
Тя беше категорична, че срещата ЕС – Западни Балкани няма да се провали – въпреки твърденията на някои наблюдатели, че присъствието на Косово ще доведе до бойкот. „5 са държавите от ЕС, които не са признали Косово – всяка от тях заради свои вътрешнополитически причини. Много по-важно е, че декларацията от София беше одобрена (…) получили сме потвърждение от всички държави, че ще присъстват”, допълни вицепремиерът.
Тя отбеляза, че от години представители на Косово са канени на различни европейски формати и има определени протоколни изисквания, които и сега ще бъдат спазени.
По думите й форумът е без аналог за последните 15 години и на него, освен държавни ръководители, ще присъстват и международните финансови институции: „Когато свържем хората, когато свържем бизнеса, щат – не щат, политиците и историците ще трябва да започнат да гледат в една посока и да решават двустранните въпроси”.
А такива въпроси не липсват и между България и Македония. Експертни комисии ще търсят начин да се изчистят спорните исторически въпроси между двете страни, като целта е това да става на база на обективни факти: „Ако, например, говорим за Гоце Делчев – не кой какво си мисли, че е Гоце Делчев, а негово писмо, например – как се самоопределя той. За нас е очевидно какъв е и за самия него е очевидно, след като се е самоопределил – има такива писма”.
Тя допълни, че само за 5 месеца след подписването на Договора за добросъседство обемът на търговията със западната ни съседка е скочил с 11%, а одобрението за документа вече е 75% в Македония при много ниски нива в началото.