"Моето напускане на Народния театър беше резултат от неуспеха да се разберем с думи", каза писателят и драматург Захари Карабашлиев.
„Опитахме заедно с Явор Гърдев да разрешим проблема вътрешно доколкото можем с мъдрост и с предложения за решение. Думите не помогнаха. Опитах и в писмен вид - също не помогна. Тогава остана третият възможен вариант за мен. След като устно, писмено или по друг начин не съм успял с действията си, така че моето напускане беше резултат от неуспеха да се разберем с думи“, каза Карабашлиев за скандала в Народния театър.
Преди време режисьорът Александър Морфов надраска вратата на кабинета на PR-a на театъра Велислава Кръстева. Малко по-късно като мотив посочи гласуването ѝ заедно с лидера на ДПС Ахмед Доган. Последва протест на актьори в защита на Морфов, с искане Велислава Кръстева да подаде оставка.
„Има някакъв друг проблем. За мен този проблем е свързан с това, че вероятно това е единствената криза, която аз съм виждал и запомнил. PR криза в една институция, която е породена от PR. Обикновено PR-ите потушават кризи. Работата на PR-а е да потушава кризата, не да ги предизвиква“, обясни още Карабашлиев.
Той добави, че в работна среда се е срещал с Велислава Кръстева.
„Не мога да кажа лоша дума нито за нея, нито за директора. От друга страна, виждаме той ще води дело срещу служебния министър на културата. Това с министъра на културата е конфликт, в който отново виждам отворена някакъв фронт. Излишен фронт, не го разбирам този фронт. Тези надписи не бяха на вратата на директора, който имаше откровено социалистически разбирания, никой не би си позволил да коментира неговата политическа ориентация. Те бяха на друга врата и аз просто не разбирам защо човекът, който предизвика тази реакция, някак си доброволно не се отстрани от този конфликт“, каза Крабашлиев.
Той коментира, че не е член на нито една партия.
„В момента, в който към мен бяха отправени някакви внушения, че съм политически обвързан или политически ангажиран. Тогава разбрах, че всъщност моята моето присъствие там е донякъде е свързано с някакво усещане за баланс или за някакъв параван. Не го приех това, това беше точката, в която аз казах без мен“, обясни Карабашлиев.