Скоро няма да има пречки за пълноправното членство на България в Шенген. Мнението е на бившия австрийски канцлер Волфганг Шюсел.
За предстоящия европейски вот и бъдещето на Европа - с него разговаряха Кристина Баксанова и операторът Борис Пинтев.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Господин канцлер, изборите за Европейски парламент се определят като решаващи за бъдещето. Прави впечатление обаче, че към момента не се говори за визии, а за това как да се съхрани Европейският съюз. Каква е Вашата желана концепция за Европа?
Волфганг Шюсел: Изборите нямат за цел да се гледа в миналото – какво е постигнато, а към бъдещето – какво можем да очакваме. Това е решаващото и при тези избори – а те наистина ще са от решаващо значение – защото Европа е изправена пред големи предизвикателства. Желаем да се разширим. На прага ни се води война- нападението на Русия над Украйна. Трябва да се справим с тази война. Трябва да сме в състояние сами да се защитаваме. Има и икономически предизвикателства – Китай, Америка. На световната сцена трябва да бъдем силни и да продължим да сме конкурентоспособни. Трябва да опазваме по-добре външната си граница. В технологично отношение трябва да се наложим като водещи. Трябва да подобрим образователната и научно-изследователската системи. Като цяло ни трябва една ясна линия как Европа да стане по-добра, по-силна в глобален план. Нито една държава не може да го постигне сама. Обединени сме по-силни.
Обикновено при европейски избори става дума за консервативни, либерални и социални партии, но сега има и популистки партии, които не харесват европейския проект. Австрия има опит с такива партии. Какъв съвет бихте дал на останалите – какво да правят или да не правят?
Волфганг Шюсел: Знаете ли, популизъм съществува откакто има политика. Популисти е имало още в древния Рим. Те са описани много точно. Например, чели сме как Цицерон учи племенника си, когато се кандидатира за сената: „Обещавай на хората всичко и не спазвай нищо!“ Популизмът не ни е чужд. В дългосрочен план популистите нямат отговор на наболелите въпроси на съвремието. Решаващото е за конкретни проблеми да има добри отговори. Второто е, че ние проектираме едно чувство, че понастоящем този „Еuropean way of life“, нашият, европейски начин на живот, е уникален за целия свят. Социалното единство, икономическият успех, опазването на мира повече от 70 години вече – това са невероятни успехи, които нямат аналог в историята на целия свят. За това става дума в сегашните европейски избори. А също и да бъдат подбрани подходящи личности, които могат да реализират идеите по най-добрия начин.
Често се казва, че демокрацията в Европа е под заплаха и преживява дълбока криза, защото не предлага решения за хората. Според Вас така ли е?
Волфганг Шюсел: Според мен в икономически план дадохме отговор на тези опасения много добре. Откакто ние, австрийците, се присъединихме към Европа преди почти 30 години, икономическата ни мощ се утрои, износът ни се увеличи петкратно, а чуждестранните инвестиции в Австрия нараснаха десетократно. Новите държави като България и Румъния удвоиха икономическата си мощ откакто станаха членове на Европейския съюз. Относно икономическата политика малко може да се критикува. Ясно е, че трябва да обърнем повече внимание на отбранителните си способности, на опазването на външната граница. Трябва да погледнем по-внимателно и към бъдещето – да инвестираме в новите технологии и научните изследвания. Според мен в тази област ще стане много интересно през следващите 10-15 години. В тези направления ще се решават и най-важните предизвикателства пред Европа. Икономическите показатели в Централна, Източна и Югоизточна Европа са двойно по-високи от останалата част на Европа. И те могат да се превърнат в двигател на всеобщото европейско развитие. Според мен това трябва да бъде в центъра на вниманието ни.
Миграцията е тема в настоящата предизборна кампания. България е на външната граница на Европейския съюз. Австрия е цел за много мигранти. Къде съвпадат позициите на двете страни и къде има различия?
Волфганг Шюсел: Мисля, че във всички случаи опазването на външната граница е от взаимен интерес. Въпросът е тази миграция да не бъде нелегална, а законна. На външната граница трябва да има функционираща система за убежище, като само онзи, който е одобрен, може да влиза с разрешение. А който е отхвърлен – да се завръща в родината си. Вярвам, че тук нещата са от взаимен интерес. А различията ни може би опират до качеството на механизмите. Новият европейски Пакт за миграцията и убежището за първи път предлага един реалистичен поглед върху нещата. Мисля, че на практика ще има подобрение, така че скоро няма да пречки за пълното приемане на България и Румъния в шенгенското пространство.
Австрия ни спря за Шенген миналата година. Това честно ли беше или беше част от политическата игра?
Волфганг Шюсел: Това изобщо не беше насочено срещу България или Румъния. Аз разбрах това „Не“ на незабавното присъединяване към Шенген като зов за помощ, защото дотогавашната система за убежище не функционираше. Всеки може да го потвърди. Наистина не функционираше. Повечето мигранти влизаха нелегално, преминаваха и пристигаха в Австрия и Германия. А там предизвикваха значителни проблеми. Така не може да продължава. Трябва да се премине към друга реалност – Фронтекс, опазване на външните граници, приемни центрове, ясни възможности за връщане в родината. Защото много от нелегално пребиваващите изобщо не се връщат в родината си. Донякъде и съдебните органи носят отговорност за това. Но сега нещата започват да се променят. Смятам, че когато този нов Пакт за миграция и убежище се наложи в практиката, ще се стигне до положителен резултат в обозримо бъдеще.