Първи жертви на западнонилската треска у нас. Двама души починаха, а един е носител на болестта. Това съобщават от здравното министерство. Tримата заразени са на възраст между 61 и 74 години.
Как се разпространява болестта и има ли място за притеснение – темата коментираха в „Тази сутрин“ д-р Ралица Йорданова, началник клиника, и д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар и член на УС на БЛС.
„Човек може да се зарази със западнонилската треска единствено чрез ухапване от комар. Това е вирус като COVID-19, но той не се предава по въздушно-капков път, а трябва да ви ухапе комар, който преди това е ухапал болно животно“, коментира д-р Гергана Николова.
„Естествен резервоар са птиците и в някои случаи конете. Ухапвайки първо птицата, а след това човека, комарът може да пренесе инфекцията“, посочи още тя и уточни, че няма как да се създаде пандемия като тази от COVID-19.
По думите на специалиста западнонилската треска съществува от около 1000 години и затова време никой не е разбрал той да е създал огромни огнища с много заболели.
Д-р Гергана Николова разказа, че по последни данни Александър Македонски не е умрял от отравяне, а по всяка вероятност от западнонилска треска. Той се върнал от Месопотамия, където са реките Тигър и Ефрат, има много тресавища и има възможност да има много комари. Плутарх описва, че когато влязъл в Александрия, Македонски видял много летящи гарвани, които падали умрели в краката му.
Александър Македонски го приел като знамение, че ще му се случи нещо лошо.
Изследвайки развитието на този вирус и знаейки, че той започва с това, че са болни птиците, а самият Македонски развива признаци като температура, гадене, повръщане, болка в мускулите – типичния енцефалит, и свързвайки го с падащите от небето птици, се развива теорията, че той е умрял от западнонилска треска.
Освен чрез предаване от заразен комар има единични случаи, при които има заразяване от майка на дете и при кръводаряване, обясни д-р Ралица Йорданова.
Сред причините вирусът да се измести от Африка към Европа и Америка е миграцията на хората и промените в климата.
Според експертите държавата трябва да се погрижи за това да няма комари.